Kuş-Atak Hizmet Birliği’ne 6 yeni belediye katıldı

Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı ve Söke Çevre Koruma Altyapı Tesisleri'ni Yapma ve İşletme Birliği'ne (KUŞ-ATAK) Söke'ye bağlı Bağarası, Sazlıköy, Yenidoğan ve Savuca beldeleri ile Didim'e bağlı Akbük ve Akyeniköy beldelerinden oluşan 6 yeni belediye daha katıldı. Kuşadası Belediyesi binasında düzenlenen toplantıda, yeni üye belediyelere, birlik çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Kuşadası Belediyesi ve KUŞ-ATAK Hizmet Birliği Başkanı Fuat Akdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal ve Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü ile birlikte birliğe yeni üye olan Bağarası Belediye Başkanı Ünal Yeşil, Sazlıköy Belediye Başkanı Abdülmütalip Demir, Yenidoğan Belediye Başkanı Ekrem Yılmaz, Savuca Belediye Başkanı Halil Karaçolak, Akbük Belediye Başkanı İbrahim Şam ve Akyeniköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz katıldı.

6 yeni belediyenin başvurularının kabul edilmesiyle, Kuş-Atak hizmet birliğine üye belediye sayısı 10'a yükseldi. Toplantı sırasında Kuş-Atak Hizmet Birliği'nin danışmanlığını yürüten Yerel Yönetim Danışmanlık firması yetkilileri de toplantıda bölgenin içme ve kullanma suyu teminine ilişkin yapılan çalışmalarda son gelinen durum hakkında bilgi verdi. Yeni 6 üye belediye ile birlikte, birliğin 4 olan üye sayısı 10'a ulaştı. Kuşadası Belediye Başkanı ve Kuş-Atak Hizmet Birliği Başkanı Fuat Akdoğan, birliğin amacının, birliği oluşturan mahalli idarelerin yapmakla görevli oldukları fakat maddi veya teknik imkanların yetersizliği nedeniyle tek başlarına yerine getiremedikleri altyapı projelerini hayata geçirmek üzere kurulduğunu belirterek, " İçme ve kullanma suyunun temini, isale hatları ve arıtma tesislerinin yapımı, atık suların çevreyi kirletmeden uygun yerlere aktarılıp, arıtılması ve boşaltılması, çöplerin ara toplama merkezlerinden alınması, ana toplama merkezinde değerlendirilmesi, depolanması ve imhası gibi altyapı çalışmalarını yapmak, altyapı ile ilgili ve gerekli tesislerin yapım onarım ve işletmesini yapmak veya yaptırmak ve bu tesisleri sürekli olarak çalışır vaziyette bulundurmak amacıyla çalışmalarımızı projelendiriyoruz. Bölgemizi bir bütün olarak ele almayı hedeflediğimiz için üye sayımızı genişlettik " dedi.

Haber Ekspres- 26.02.2007