Kruvaziyer Limanı için top ÖYK’da…

İTO Başkanı Demirtaş, Alsancak'ta kruvaziyer limanı yapılabilmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulunun karar alması gerektiğini, bu kararının en hızlı şekilde alınması için girişimde bulunduklarını söyledi.

 

İTO Başkanı Demirtaş, Alsancak'ta kruvaziyer limanı yapılabilmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulunun karar alması gerektiğini, bu kararının en hızlı şekilde alınması için girişimde bulunduklarını söyledi.
İZMİR – İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Alsancak'ta kruvaziyer limanı yapılabilmesi için öncelikle Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) karar alması gerektiğini, bu kararının en hızlı şekilde alınması için girişimde bulunduklarını kaydetti.
İzmir Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir ziyaretinde kente bir kruvaziyer limanı kazandıracaklarını bildirmesinin ardından, Demirtaş, süreci hızlandırmak için harekete geçti.
Demirtaş, dün Ankara'da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu ile görüşerek, Alsancak Limanı'nın yolcu bölümünün kruvaziyer limanı haline getirilmesiyle ilgili çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
    
Ekrem Demirtaş, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: ''Alsancak'ta kruvaziyer limanı yapılabilmesi için öncelikle ÖYK'nın karar alması gerekiyor. Sayın Bakanımızdan İzmir Kruvaziyer Limanı'nın 2012 turizm sezonuna yetişmesi açısından ÖYK kararının en hızlı şekilde alınması için yardım talep ettik. Sayın Bakanımız da konuyu yakından takip ettiğini, devletin çıkarları açısından, yük limanına olumlu veya olumsuz etkisi olup olmayacağını araştıracağını söyledi. İzmir'in bu çok önemli ihtiyacına son derece sıcak yaklaşan sayın Bakanımızın İzmir'de kruvaziyer turizminin sekteye uğramaması için elinden geleni yapacağını söylemesi, sürecin hızlanacağı konusunda bize büyük ümit verdi.''
'KONU ÖZELLEŞTİRME İDARESİ TARAFINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR'
Kruvaziyer limanı konusunda Özelleştirme İdaresini de ziyaret ederek Başkan Vekili Ahmet Aksu ile Liman Planlamalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Osman İlter ile görüştüğünü aktaran Demirtaş, Aksu ve İlter'e İzmir Alsancak Konteyner Limanı ve Kruvaziyer Limanı konusunda yaptıkları çalışmalar, proje ve planlar hakkında bilgi verdiğini belirtti.
Demirtaş, konunun Özelleştirme İdaresi tarafından yakından takip edildiğini dile getirerek, ilgili taraflarla dün Ankara'da ''İzmir Konteyner Limanı ve Kruvaziyer Limanı'' konulu bir toplantı yapıldığını aktardı.
Demirtaş, şunları kaydetti: ''Bu önemli toplantı öncesi İzmirliler olarak Alsancak Limanı ve kruvaziyer limanı konusundaki görüşmelerimizi en yetkili makamlara anlatmamız son derece yararlı oldu. Diğer yandan söz konusu toplantıda da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, hızlı ve çabuk hareket edilmesini, sürecin bir an önce hızlandırılmasını istedi. Ayrıca yine bu toplantıda viyadük sorununun çözülmesi için de önemli adımlar atıldığını öğrendik. Sayın Maliye Bakanımız ve Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili ile yaptığımız görüşmelerde konuya gösterilen ilgi, sayın Ulaştırma Bakanımızın bu konuda hızlı hareket edilmesi yönündeki talimatı da sürecin hızlandırıldığını gösteriyor. Biz de Oda olarak en kısa sürede ÖYK kararının alınarak, projelerin yürümesi için takibimizi sürdüreceğiz.''
Kaynak: Ege'de Sonsöz – 14.07.2010 {nomultithumb}