Krizin sinyalleri ilk toplantıda ortaya çıkmış

EXPO 2015 Yönlendirme Kurulu toplantısı dün Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldı. Davet edilen rektörlere son anda ''Gelmeyin'' denildi.

ELİF DEMİRCİ İzmir DHA

EXPO 2015 Yönlendirme Kurulu toplantısı dün Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldı. Davet edilen rektörlere son anda ''Gelmeyin'' denildi. Konuya ilişkin görüşünü aldığımız İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, çarpıcı konuştu. İlken, 17 Nisan’da İzmir’de düzenlenen Yürütme Kurulu toplantısında konuşulanları anlattı, krize varan sıkıntının perde arkasını şu sözlerle araladı:

‘Doğru olmaz’ deyip kalktık
''Katıldığım o toplantıda üniversiteler olarak bu organizasyonun neresinde olduğumuzu ve görevimizi sordum. Bugüne kadar hiçbir konuda görüşümüzün alınmadığını, 1.5 yıl boyunca yer saptanmasından amblem belirlenmesine kadar hiçbir konuda katkımızın istenmediğini söyledim. ‘Üniversitemin şehir bölge planlama bölümünden yararlanmak için bizi buraya çağırdıysanız, İnciraltı’na tamamen karşıyız. Bunu peşinen söyleyelim. Böyle bir talepte bulunursanız, bilimadamlarını karşı oldukları bir konuda çalıştıramam’ dedim. Ege Üniversitesi Rektörü Ülkü Bayındır da beni destekledi. O da bugüne kadar hiçbir toplantıya çağrılmadığımızı vurguladı. Benim soruma, ‘Üniversiteler Yönlendirme Kurulu’nda. Göreviniz de yurtiçinde ve yurtdışında kulis çalışmasında bulunmak’ diye cevap verildi. Biz de 4 rektör, ‘Madem ki Yönlendime Kurulu’ndayız, Yürütme Kurulu toplantısına katılmamız doğru olmaz’ deyip ayrıldık. Daha sonra Yönlendirme Kurulu’nun davetiyesi geldi, katılamayacağımı, yerime Rektör Yardımcısı Macit Toksoy’un geleceğini bildirdim.''

CHP İL BAŞKANI SERT ÇIKTI

''AKP siyasetinin bir parçası''

CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan sert tepki gösterdi, ''Rakibimiz Milano, aralarında rektörlerin, Nobelli araştırmacıların olduğu kurul oluşturdu. Bizde ise üniversiteler işin içinde yok. Hükümet bilimden uzak. EXPO’yu AKP siyasetinin parçası haline getirmeye çalışıyorlar'' dedi.

Milliyet Ege – 21.04.2007