Körfeze tüpgeçit

İNCİRALTI-ÇİĞLİ ARASINA 7.6 KİLOMETRELİK TÜNEL İNŞA EDİLECEK


Ulaştırma Bakanlığı, EXPO 2015 adayı İzmir'in bir yakasından diğerine ulaşımı kısaltacak harika bir proje hazırlatıyor

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İzmir'de, İnciraltı ile Çiğli arasında denizin altından geçecek 7.6 kilometrelik bir tünel inşaatı için çalışmalarına başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden tünelin giriş ve çıkış noktalarının belirlenmesini isteyen Ulaştırma Bakanlığı, zemin etüdünün ardından detaylı bir proje yaptıracak. Bu arada İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) İnşaat Mühendisliği Bölümü, İnciraltı-Çiğli arasına yapılacak tünelle ilgili ön proje hazırladı. Projeye göre İnciraltı-Çiğli arasına 7.6 kilometrelik deniz içi tünel yapılacak. 40 metre genişliğe sahip tünelde, 3'er şeritli gidiş ve geliş yolunun yanı sıra metro standardında demiryolu da yer alacak. Proje, 760 milyon dolara mal olacak.

İnceleyecekler
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yapmayı kafasına koyduğu İnciraltı-Çiğli arası deniz içi tünel projesini DLH Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü de benimsedi. İzmir Körfezi'nde zemin etüdü yapmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tünelin giriş ve çıkış noktalarını belirlemesini beklediklerini belirten Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin, konuyla ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüştüklerini ifade etti. Tünelin giriş ve çıkış noktalarının belediye tarafından tespiti için uzlaşmaya vardıklarını belirten Tekin, "Büyükşehir Belediyesi, yer tespiti yaptırdıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı Etüd Daire Başkanlığı'nı zemin etüdü için İzmir'e davet edeceğim. Bakanımız Binali Yıldırım tünel projesine, İnciraltı'nın EXPO alanı olarak belirlenmesi nedeniyle de çok sıcak bakıyor" diye konuştu.

Heyecan verici
Yer tespiti için ulaştırma ve planlama birimlerinin çalıştığını, yer ve güzergah tespiti yapılacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Öncelikle bu proje İzmir için çok heyecanlandırıcı. Çevre yolunun iki ucu ile birleşmesi planlanan bu tünel sayesinde körfez bir yüzük gibi sarılacak. Ulaşım kısa ve çok kolay olacak. Fakat projenin uygulanıp uygulanmayacağına Ulaştırma Bakanlığı'nın zemin etüdü sonrasında karar verilecek."

10 yılda amorti
İnciraltı-Çiğli arasında deniz içine yapılması planlanan tünelin ön projesiyle ilgili çalışma yaklaşık 1 yıl önce başladı. Ön projeyi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İsfendiyer Egeli, Yrd. Doç. Gürsoy Turan ve Yüksek Lisans öğrencisi Nisa Yılmaz hazırladı. 760 milyon dolar maliyetli projeye göre İnciraltı ile Çiğli arasına 7.6 kilometre uzunluğunda 40 metre genişliğinde 3'er şeritli yol ve iki şeritin arasında da metro standardında demiryolu bulunan bir tünel inşa edilecek. 20 metre derinliğe yapılacak tünel, İzmirlileri İnciraltı ya da Çiğli'ye 40 kilometrelik yolla şehir içini dolaşarak ulaşmaktan kurtaracak. Günde 40 bin aracın kullanması beklenen tünelin maliyetini 10 yıl içinde amorti etmesi bekleniyor.

Marmaray gibi
Daha önce Hong Kong'ta, "Liman Batı Geçişi" adını taşıyan deniz içi tünel projesinde müdür olarak görev yapan Doç. Dr. İsfendiyer Egeli, İzmir Körfezi'nin su seviyesi bakımından tünel inşaatına uygun olduğunu söyledi. Yapılacak tünelin İstanbul'da Japonlar tarafından yapımı sürdürülen Marmaray projesindeki gibi "batırma tünel" tipi olacağını belirten Egeli, "Batırma tünel 60 metre derinliğe kadar inebiliyor. Ancak körfezde 20 metre derine yapacağımız tünelin inşaatı daha kolay olacak. Ayrıca maliyeti de çok derine inmeyeceğimiz için düşük olacak. Bazı sığ yerlerde derinlik için tarama (kazı) yapabiliriz. Ancak bu maliyeti çok artırmaz. Biz bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gerekli danışmanlık desteğini vermeye hazırız. Proje ayrıca yapıldıktan sonra elde edilecek benzin tasarrufu nedeniyle kendisini 10 yılda amorti edecek" diye konuştu.

Denizaltı yolu nasıl yapılacak?
İzmir Körfezi'ni geçecek olan tünel, 100 metre uzunluğundaki prefabrik betonların birbirine eklenmesiyle oluşacak. Çiğli-Bostanlı arasında kalan Dudayev Bulvarı ile İzmir Çevreyolu'nun kesiştiği Bostanlı Kavşağı ile İnciraltı Çakalburnu Dalyanı arasına kurulması tasarlanan tünele 76 adet prefabrik beton yerleştirilecek. Betonların yerleştirileceği güzergahın zemini 3-5 metre kazılacak. Daha sonra tabana betonların konulacağı 3 metrelik kum tabakası yerleştirilecek. Ayrı bir alanda yapılacak prefabrik betonlar, römorklarla deniz üzerinden konulacakları alana çekilecek. Daha sonra bu alana üzerinde vinç de bulunan yüzer inşaat platformları kurulacak. Prefabrik betonlar vinç ve römorklarla dalgıçların gözetiminde suya indirilecek. Zemine oturtulacak betonlar su altında dalgıçlar tarafından birbirine bağlanacak. Ardından su yüzüne çıkmamaları ve deniz dibinde kalmaları için ince çakıldan oluşan dolgu malzemeleriyle yanlarından desteklenecek. Tünelin üzeri de çimentolu kum ve zırh kayası denen malzeme ile kapatılarak koruma altına alınacak. Büyük bölümü deniz içinde kalacak olan tünel, kıyıya yaklaştığında yüzde 2.5 eğimle karaya çıkacak. Tünelin bir kısmı karada olacak.

Yeni Asır – 29.03.2007