‘Küresel İzmir’i konuştular

İzmir Ekonomi Üniversitesi İzmir İktisat Kongresi Araştırma Merkezi tarafından "Küresel Kentleşme Sürecinde İzmir" konulu panel düzenlendi. Panele, CHP İzmir Milletvekilleri Türkan Miçoğulları, Yılmaz Kaya, Dr. Muharrem Toprak, Bülent Baratalı, Mimarlar Odası İzmir Şubesi üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panelden önce "Kent ve Mimarlık" adlı sergi İzmir Ekonomi Üniversitesi fuaye alanında açıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nden Yrd. Doç. Dr. Emel Kayın, İzmir'in ilk oluşumundan bugüne mimari olarak değişimini sergiyi gezenlere anlattı. Açılış konuşmasını yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Attila Sezgin, İzmir'in değişime açık bir çok özel bir yapısı olduğunu belirterek "Yerel yöneticilerin, üniversite gibi kurumların İzmir'in bu özelliklerinden yaralanması gerekiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak bizim de üzerimize vazife düşüyor. Biz de elimizden geldiği ölçüde İzmir'e katkı vermeye çalışıyoruz." dedi.

"Dünden Bugüne İzmir İçin Artı ve Eksileriyle Küresel Kentleşme Süreci" konulu bir sunum yapan Prof. Dr. Eyüp Özveren, İzmir'de bulunduğu coğrafya nedeni ile küresel finans piyasasının bütünleşmesi açısından boşluklar olduğunu belirterek "İzmir'de bilinçli politikalarla küresel kente doğru bir dönüşüm gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde şehir genç nüfusunu hızla kaybedecektir" dedi.

Panele EXPO'nun yeri tartışmaları damgasını vurdu. EXPO 2015'in İzmir'e getireceği mekansal değişimleri anlatan Yrd. Doç. Dr. Gülnur Ballice, EXPO 2015'in Yeşildere'de yapılmasını önerdi. Ballice, "EXPO için İzmir'de kentin dışında yeni bir cazibe merkezi yaratmak yerine İzmir'in kentsel dönüşümünü gerçekleştirecek bir proje gündeme getirilmeli. Bunun için en uygun yer Kordon- Liman- Kültürpark-Kadifekale-Vadi-Buca arasında Yeşildere Kültür Vadisi olarak adlandırılabilecek alandır" dedi.

Haber Ekspres – 17.02.2007