Küresel ısınma çok yönlü tartışıldı

Küresel ısınma çok yönlü tartışıldı

Ege Üniversitesi'nde "Halkın Üniversitesi" projesi kapsamında 'Küresel İklim Değişikliği' konulu sempozyum düzenlendi. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Fethi Doğan'ın yaptığı sempozyumda, Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Prof. Dr. Cemal Saydam, Prof. Dr. Ercan Tatlıgil, Av. Arif Ali Cangı ve Doç. Dr. Esin Çeber birer konuşma yaptı.

İlk sunumunu yapan Prof. Dr. Ercan Tatlıgil, küresel ısınmayı insan faaliyetine bağladı. Tatlıgil, "Yaşam alanları son 250 yılda Endüstri Devrimi ile birlikte kentlere kaydı. Bu durum daha çok enerji daha çok sanayii anlamına geldiği için küresel ısınma hız kazandı" dedi.

'İklim Değişikliği'nin Etkileri' başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Cemal Saydam da, insanın doğaya hatalı şekilde müdahale ettiğinin altını çizerek, "Biz doğanın nasıl çalıştığını tam olarak bilmediğimiz için yanlış uygulamalar yapıyoruz. Oysa dağa ve bedenimiz nasıl çalışıyor kavrarsak zararı daha aza indirgeyebiliriz" şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Arif Hepbaşlı ise, Türkiye'nin henüz bir enerji politikası olmadığını kaydederek, "Geçmişte benimde içinde bulunduğum birçok bilim insanı enerji verimliliği konusunda çalışmalar yaptı. Ancak devletin enerji konusunda bir politikası olmadığı için bu çalışmalar rafa kaldırıldı" diye konuştu.

Doç. Dr. Esin Çeper, 'Küresel Isınmanın Sağlık Açısından Zararları' konusunda bilgi verdi. Çeper, yerkürenin ısınmasıyla birlikte insan yaşamını tehdit eden mikroorganizmaların ortaya çıkacağını ifade ederek, bu durumun da bulaşıcı hastalıkları körükleyeceğini söyledi.
Küresel ısınmanın hukuksal boyutunu değerlendiren Av. Arif Ali Cangı ise, Türkiye'de hukuk sisteminin doğayı korumadığını ifade ederek, bunun en önemli örneğini 'Bergama'da yaşadıklarını
söyledi.

İZMİR (Demokrat Radyo) – 10 Mayıs 2007 / Perşembe