Kredi anlaşması imzalandı

AVRUPA YATIRIM BANKASI, 130 MİLYON EUROYU SERBEST BIRAKTI

Başkan Kocaoğlu, Ankara'daki törende, "Aliağa-Menderes hattındaki çalışmalar, bu parayla hızlanacak" dedi

ERTAN GÜRCANER/RİFAT BAŞARAN – Yeni Asır – 10.10.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Demiryolları'nın ortaklaşa hayata geçirdiği 80 kilometrelik Aliağa-Menderes mevcut demiryolu hattının metro standartlarına çıkarılmasını öngören proje için kullanılacak 130 milyon euroluk Avrupa Yatırım Bankası kredisinin garanti anlaşması, Hazine Müsteşarlığı'nda imzalandı.
Ankara'da atılan imzalarla uzun yıllardan bu yana üzerinde çalışılan Avrupa Yatırım Bankası kredisi, böylece belediyenin kullanımı için serbest kalmış oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentimiz için çok önemli bir imza attık" dedi.

Rahatladık
İzmir Banliyö Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi'nin dış finansman ihtiyacının bir kısmını karşılaması için Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan 130 milyon euro tutarındaki krediye ilişkin garanti anlaşmasının imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yanı sıra Fen İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran ile Mali İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şener Genç de katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, imza töreninden sonra yaptıkları açıklamada, kredinin serbest bırakılmasıyla çok rahatladıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"Avrupa Yatırım Bankası yetkilileri, Hazine Müsteşarlığı ile garanti anlaşması imzaladı. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de Hazine ile kredi anlaşmasına imza koyduk. Bu anlaşmayla elimiz büyük ölçüde rahatlamış oldu. Bu kaynak, Aliağa-Menderes İzmir Banliyö Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi'nin olduğu kadar, kentteki diğer projelerin de önünü açacaktır. Kentin ihtiyaçlarına göre belirlediğimiz proje sıralamasında bu kaynakla diğer projelerimizi hızlandırırken yenilerinin de temelini atacağız. İzmir'e hayırlı uğurlu olsun."

4 yıl geri ödeme yok
Hazine ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan garanti anlaşması ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınan 130 milyon euroluk kredi, 4 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeli, libor artı 0 faiz şeklinde olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yatırım Bankası'ndan aldığı krediyle 80 kilometrelik hat boyunca alt ve üstgeçitler, kamulaştırmalar, vagonların bakım ve onarımı için gerekli tamirhaneyle depoları inşa edecek. Yeni alınacak vagonlar için önümüzdeki günlerde 120 milyon euroluk kredi anlaşması imzalanacak.