Köprüde kafalar karışık

Lapseki’deki Lapsekos Krallığı’na ait arkeolojik kalıntıların zarar görmesinden endişe ediliyor

Köprüde kafalar karışık

Bakan Yıldırım önce doğuyu, sonra kuzeydeki Lapseki'yi işaret etti. Ancak burada da Lapsekos Krallığı’na ait tarihi eserler bulunuyor.

MEHMET CELEN

ÇANAKKALE- Ulaştırma Bakanlığı'nın gündeme getirdiği Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yer seçimiyle ilgili belirsizlik sürüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, “yerini 50 kilometre kaydırdık” diyerek adres gösterdiği Lapseki’deki Lapsekos Krallığına ait arkeolojik alanların zarar görmesinden endişe ediliyor.

 

Yön tartışması

 

Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım,Çanakkale Boğaz Köprüsü güzergahının yeni bir çalışmayla değiştirildiğini açıkladı. Çanakkale’de yerel bir televizyon kanalına konuk olan Yıldırım, “Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü eski çalışmaya göre 50 kilometre daha doğu tarafa kaydırdık” dedi. Yıldırım daha sonra Lapseki'deki bir kahvehane önünde partili gruba seslenirken de “Boğaz Köprüsünü Lapseki’ye kuracağız. Köprü Lapseki’ye hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yıldırım’ın sözleri yön tartışmasını da gündeme getirdi. “Köprüyü eski çalışmaya göre 50 kilometre daha doğu tarafa kaydırdık” açıklamasıyla Çan'ı işaret ederken, Lapseki’nin ise kuzeyde kalması kafaları karıştırdı.

Troya Krallığı'ndan ayrı olarak kurulan ve mitolojide önemli yeri bulunan Lapsekos Krallığı'nın bulunduğu Lapseki İlçesi’ndeki arkeolojik SİT alanlarının boğaz köprüsü projesinden nasıl etkileneceği de belirsizliğini koruyor.

Eski Mimarlar Odası Çanakkale Şube Başkanı Ünal Ömercioğlu, “Artık bu iş kabak tadı verdi. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak buna denir. Gelibolu Milli Parkı SİT alanları ile ilgili uzun uğraşlarımız sonucu ilk güzergah projesinden vazgeçilmişti ancak bakıyorum şimdi yine bir hata yapılıyor. Lapsekos Krallığı'nın bulunduğu bu bölgede gün yüzüne çıkarılmamış çok değerli eserler var. Köprünün Anadolu yakasındaki ayağı ve buna bağlı otoyol Lapseki-Adatepe köyleri arasında bir alana kurulursa kültürel değerler yok olur. Bir diğer açıdan ele alırsak Lapseki-Çardak yerleşim alanları düz ovaya kurulu. Gelibolu ise daha yüksek alanda kurulu. Köprünün eğilimi açısından nasıl olacak o da belli değil. Eğilim verilmesi o kadar basit bir iş değil” dedi.

 

‘Kolay değil’

 

Öte yandan tartışılan Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün bugünden yarına yapılacak kolay bir iş olmadığını savunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Çanakkale Boğaz geçişi ve İzmir otoyol projemiz 2023 vizyon projelerimiz arasındadır. Önce projeler yapacağız, ondan sonra yap-işlet-devret modeliyle yapılması için ihaleye çıkacağız. Yani öyle 1-2 senede yapılacak iş değil. 5-10 yıl arasında bu köprüyü yapacağız, bu otoyolu yapacağız” diye konuştu.

Çanakkale Boğazı üzerinde kurulması planan köprü, konuşlanacağı alanların tarihi dokusu nedeniyle tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 17.08.2010 {nomultithumb}