Kozak yolları altıncıya tuzak olsun

 Elele Hareketi, KOZA Altın Şirketi’nin yaptığı ‘Halk katılım toplantılarını’ değerlendirdi.

İzmir Bergama-Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi, Koza Altın İşletmesi’nin yeni Bergamalar yaratmak istediğini belirterek, halkın istemediği altın madenlerine karşı mücadele çağrısı..

yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, Koza Altın tarafından yapılan “halk katılım toplantıları” hakkında bilgiler verildi. Basın toplantısında konuşan Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Av. Berrin Esin Kaya, madenin prosedür gereği üç köyde yaptığı halk katılım toplantılarına Elele Hareketi üyelerinin de katıldığını aktararak, “Köylülerin nasıl endişeli olduğunu gördük. Çağlan ve Yerlitahtacı köylülerinin büyük çoğunluğu, Kozak Yukarıbey köylülerinin tümü madene karşı olduklarını belirttiler. Kendi sağlıklarının bozulacağı, hayvancılığın zarar göreceği, patlamalar ile su yollarının kesileceği, susuz nasıl yaşayacakları, nasıl geçinecekleri endişelerini dile getirdiler” diye konuştu. Kozaklıların çam kozalağını getirerek “Bizim altınımız bu, başka altını da sizin bırakacağınız pisliği de istemiyoruz, Kozak tuzaktır, geçilemez” dediklerini belirten Kaya, 78 yaşındaki dedenin de 16’sındaki delikanlının da altını istemediklerini çok net bir şekilde söylediklerini vurguladı.Yapılan toplantıların birer aldatmacadan öte gitmediğinin altını çizen Kaya, bilgilendirme adı altında yapılan açıklamalarda da; işletme için kesilecek ağaç sayısının gizlendiğini, çıkarılacak cevherde bulunan ağır metaller konusunda bilgi verilmekten kaçınıldığını, işletme sırasında ve sonrasında yeraltı sularının nasıl etkileneceğinin açıklanmadığını söyledi.
Ovacık gözden çıkarılmış
Kaya, “Anlaşılan Ovacık ve yöresi gözden çıkarılmış, mahkeme kararlarının yok sayılması uygulaması sürdürülecek, hukuksuzluk olağan hale getirilmeye çalışılıyor. Buna sessiz ve tepkisiz kalmayacağız” dedi. Kaya, “Yüreği bu topraklardan yana atan, başta bilim insanlarımız olmak üzere tüm duyarlı insanları şimdi bir görev bekliyor; gelin görmediyseniz Kozak’ı görün, ondan sonra da ‘bu suskunluğumuzu nasıl bozacağımızı’ konuşalım. Zaman, Kozak’ta ‘halkın ÇED sürecini’ başlatma zamanıdır. Bunun ilkini 15 Aralık Cuma günü akademisyenlerin katılacağı bir bilgilendirme toplantısıyla başlatmak istiyoruz. ‘Kozak Yolları Altıncılara Tuzak’ diyerek haykıran köylülerimizin sesini çığlığa dönüştürelim” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)