‘Koruma’nın kazancı Alaçatı

2004 yılında sit alanı ilan edilen beldede, tarihi evler butik otele dönüştürülmüş durumda

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu) – Eskiyle yeninin kucaklaşmasını bir öğreti gibi benimseten Alaçatı, eşsiz güzellikleriyle kendini ziyaret edenleri büyülemeye devam ediyor. "Koruma turizmine" eğilmelerinin yararlarını gördüklerini vurgulayan Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Zeynep Öziş , "İnsanlar Alaçatı'yı huzuru ve doğallığı bulmak için tercih ediyor" diyor.

Ülke turizminin göz bebeği

Bölge dokusuna uygun yapıları, sörfçüleri çeken uygun rüzgârı ve özellikle korumacılık anlayışıyla Alaçatı, son yıllarda ülke turizminin gözbebeği noktalarından. Artık dünyada turizm anlayışının hızla değiştiğini belirten Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Öziş, "Güneş, kum, deniz turizminin yerini tarih, çevre, eğitim, hoş vakit geçirme turizmi almıştır. Bu yıl yabancı turistlerin de ilgisi yüksek. İnsanların burayı tercih etmesindeki başlıca sebep misafirperverliğimiz. Bu başarıyı sürdürmek, yakalamaktan daha zor" dedi.

Binalardaki duvarlarda biçimlendirilebilir taşın egemen olduğu Alaçatı, yeni yapılanmalara da direniyor. Yeniyi eskiye giydirme çabası her ne kadar rant peşinde koşanların ağzını sulandırsa da beldede bunun önü alınabiliyor.

Kıyı kenarına yapılması öngörülen ve yargının yürütmeyi durdurma kararı verdiği Port Alaçatı Projesi'ne de karşı olduklarını vurgulayan Öziş, "Proje korumacı turizmi ve rüzgâr sörfünü tehdit ediyor. Bu ülke sahipsiz değil. İnşaatlar uzun uğraşlar sonucu durduruldu, ancak denize bakan yamaçlarda devam ediyor. Bildiğim kadarıyla belediyenin bu projede yaklaşık yüzde 5 ortaklığı var" diye konuştu.

Kent içi yapılaşmanın aslına uygun olarak devam ettiğini belirten Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da "2004'te Alaçatı sit alanı ilan edildi. 2001'den sonra turizmde yaşanan patlamayla tarihi evlerin birçoğu otele çevrildi. Ancak büyük otelin olmaması sıkıntı yaratıyor. Alaçatı markalaşma süreci içinde. Her yıl biraz daha iyiye gidiyor" dedi.

Dalgıç, Port Alaçatı konusunda ise projenin yeni bir yaşam alanı yaratacağını, tarihi ve doğal çizgiyi bozmayacağını savundu.

Çeşme Kaymakamı Nazmi Günlü de ülke turizminde geçen yıl yaşanan sıkıntıların Alaçatı'da hissedilmediğine dikkat çekti.

Cumhuriyet Ege – 28.05.2007{nomultithumb}