Korumacı mimarlar ödüllendirilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını korumaya yönelik çalışan mimarları 5 ana dal ve 9 kategoride ödüllendirecek. Başvurular 17 Eylül’de başlayacak, ödül 5’er bin YTL.

NTVMSNBC
Güncelleme: 10:33 TSİ 21 Ağustos 2007 Salı

ANKARA – Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını korumaya yönelik çalışan mimarları “2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” ile taçlandıracak. Başvurmak isteyenler, projelerini 17-21 Eylül günleri arasında bakanlığa sunacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, kültür varlıklarını koruma bilincinin artması ve mimarları teşvik etmek için “Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri”ni iki yıldır verdiklerini söyledi. Yarışmayı gelenekselleştirmek istediklerini belirten Düzgün, koruma proje veya uygulamaları olan mimarların yarışmaya katılmalarını beklediklerini kaydetti.

“2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri”, “Koruma Uygulama Başarı Ödülleri”, “Koruma Projeleri Başarı Ödülleri”, “Koruma Uygulaması Ustalık Ödülü”, “Korumaya Katkı Ödülü” ve “Koruma Onur Ödülü” olmak üzere 5 ana dal ve 9 alt kategoride verilecek.

Buna göre, “Koruma Uygulama Başarı Ödülleri” kapsamında, tarihi çevrede yeni yapı, sokak sağlıklaştırma veya çevre düzenlemesi ile restorasyon-koruma olmak üzere 3 kategoride başvurular alınacak. Başarılı uygulamalara 5’er bin YTL ödül verilecek.

“Koruma Projeleri”nde de anıtsal yapı, sivil mimarlık ve arkeolojik alanda rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile tarihi çevrede yeni yapı, sokak sağlıklaştırma veya çevre düzenlemesi alanlarında başarılı projeler 5’er bin YTL ile ödüllendirilecek.

“Koruma Uygulaması Ustalık Ödülü” de 5 bin YTL olacak, “Korumaya Katkı” ve “Koruma Onur” ödülleri sahiplerine ise plaket sunulacak.

SONUÇLAR 9 KASIM’DA
“2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri”ne başvurmak isteyenler 17-21 Eylül günleri arasında projelerini bakanlığa teslim edecek.

Bilim kurulunun ön elemesinden geçen başvurular, ulusal jüri tarafından değerlendirilecek. Sonuçlar, 9 Kasım Cuma günü ilan edilecek. Ödül töreni, 4 Aralık Salı günü Milli Kütüphane Toplantı Salonu’nda yapılacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?
Projeleri değerlendirecek bilim kurulu Prof. Dr. Metin Sözen, Prof. Dr. Alper Ünlü, Prof. Dr. Havva Işık, Prof. Dr. Nevin Akpınar, Doç. Dr. Yegan Kahya, Yrd. Doç. Dr. Rahmi Erdem ve Dr. Fuat Gökçe ile yedek üyeler Prof. Dr. Başak İpekoğlu, Doç. Dr. Deniz İncedayı ve Doç. Dr. Zeynep Enlil’den oluşacak.

“2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” Ulusal Jüri üyeleri ise şunlar:
Asil üyeler Prof. Dr. Günkut Akın, Prof. Dr. Cevat Erder, Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Prof. Dr. Yüksel Öztan, Prof. Dr. Mete Tapan ve Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Restorasyon ve Yapı İşleri Daire Başkanı Mustafa Bozdemir; Yedek üyeler Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Hülya Koç ve Prof. Dr. Suphi Saatçi.

“2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” ile ilgili şartname ve diğer dokümana www.kultur.gov.tr adresinden ulaşılabilecek. Sorular için telefon numaraları da şöyle: (312) 310 4960 Dahili: 1176-1953-1987.