Kordon’un, Kordon olma şansı azalıyor

Kocaoğlu, Kordon’daki işletme sahipleriyle toplantı yaptı. Örnek dışında tente yapan esnafa tepki gösterdi. İyi olmayanı iyi gibi göstermek anlamında kullanılan “Alaşehir tımarı” sözünü kullandı ve böyle sitem etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Meclis Salonu’nda, 1. Kordon esnafıyla bir araya geldi.  Kordon’da üst üste konulan saksılar, apartman önlerinin işgali ve çığırtkanlar yüzünden seviyenin düştüğünü belirten Kocaoğlu, esnafın “Burayı buldum, gecekonduya çevireyim” anlayışından vazgeçmesi gerektiğine dikkat çekti. Esnafın güneş ve yağmurdan korunmak için tenteleri 80 santimmetre aşağıya indirme talebine olumsuz yaklaşan Kocaoğlu, “Yürüyen insan rahatsız oluyor. Bir görüş mesafesi şart. Yönetmeliğe göre buraya konulacak saksı, içine dikilecek çiçek de bellidir. Biz size bıraktık, zaman içinde yapmazı istedik. Yine tek elden çıkartmadınız. Kordon’da size tahsis edilen yerler kamunun malıdır. Sizin dükkanınızın ayrılmaz bir parçası değil. Tabi ki bu alanları kullanmazsanız iş şansınız azaldığı gibi, Kordon’un da Kordon olma şansı azalıyor. Buranın üzerinde tente varsa, vatandaş sığdığı kadar oturacak. Burası dört duvar değil. Belirlediğimiz iki standart tip uygulandığı işletmelerde güzel bir görünüm var.  Kordon, çakma mı derler, Alaşehir tımarı mı derler ona benzedi” dedi.
Hiçbir belediye başkanının kamunun kaldırımına çadır kurdurmayacağını vurgulayan Kocaoğlu, “Şunu kafanıza sokun. Belki Aziz Kocaoğlu görevden gitti, gelen belediye başkanı sizin içinizden biri bile olsa orada ne tenteyi indirtirsiniz, ne de naylonu koydurabilirsiniz. Çünkü doğru değil. Kordon gibi bir yere sahra çadırı kurarsanız kentin dokusunu bozar. Dünyanın bir ucundan turistler de geliyor, onları güneş ya da yağmur var diye çadırda mı oturtacağız?  Benden bunu istemeyin. Yasal yapacak ne varsa emrinizdeyim. Bu isteklerinizi yerine getirmem, anlaşmamız mümkün değil” diye konuştu.

 

Kaynak: Milliyet Ege – 13.10.2010