Kordon’un ‘imaj sorunu’ var

Kordon'un 'imaj sorunu' var

Kordon İşadamları Derneği'nin (KİAD) Ege Palas Otel'de düzenlediği İzmir'in vitrini olan Kordon'un 2015 EXPO'ya hazırlanacağı belirtildi. KİAD Başkanı Ömür Şanlı, İzmir'in EXPO'yu alacağına inandıklarını, bu tarihe kadar kentin vitrini olan Kordon'u hak ettiği yere getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kordon İşadamları Derneği Başkanı (KİAD) Şanlı, dünyada benzeri olmayan güzelliklere sahip Kordon'un ihmal edilmiş durumda olduğunu belirtti. Kordon'daki 'başıboşluğun' bu bölgede faaliyet gösteren iş adamlarını harekete geçirdiğini belirten Şanlı, oluşturdukları derneğin Kordon'u Avrupa'da bilinen en önemli merkezler arasına sokmaya çalışacağını kaydetti.

Kordon'un mevcut durumuyla ilgili hiçbir kurumu ya da şahsı suçlamadıklarını, yerel yönetimler, resmi kurumlar, bölge esnafı ve sakinlerinin el birliğiyle çalışması gerektiğini dile getiren Şanlı, "İzmir'in vitrini olan Kordon'u 2015 EXPO'suna hazırlayacağız. Birçok projemiz var. Dernek olarak Kordon'un sorunlarını tespit ettik, çözüm önerilerimizi sunacağız" dedi.

Adına şarkılar bestelendi

KİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Dabak ise yaptığı sunumda, 160 yıllık tarihiyle Kordon'un tüm Avrupa'da bilinen bir yer olduğunu, adına çeşitli dillerde şarkıların bestelendiğini, ancak gelinen noktada büyük bir imaj ve değer kaybının bulunduğunu ileri sürdü.
Konak Pier ve İzmir Limanı arasındaki 2.8 kilometrelik kuşakta 2 iskele ve 2 meydan barındıran Kordon'da 8'i köşk, 129 bina bulunduğunu ve bu binaların yarıdan fazlasında cafe, bar, restoran tarzı hizmet faaliyetlerinin yürütüldüğünü kaydeden Dabak, şöyle devam etti:
"155 tane işletme barındıran Kordon'da güvenlik, temizlik, seyyar satış, tuvalet, otopark ve tüm bunların bir sonucu olarak bir imaj sorunu bulunuyor. Güvenlik sorununu, dernek olarak istihdam edeceğimiz özel güvenlik elemanları ve polis işbirliğiyle önemli ölçüde çözebileceğimize inanıyoruz. Seyyar satış konusunda da bu tip faaliyetler için özel bir alan tahsisi talep ediyoruz. Her yağmurdan sonra dükkanlarını su basan bölge için artık belediye ile oturup bir çözüm bulmak zorundayız. Kordon'daki iş yerlerinde görülen çığırtkanlık da büyük bir şikayet sebebi. Esnaf da bundan şikayetçi, ancak bunun çözümü için Belediye ve Valiliğin kararlı çabası gerekiyor."

Haber Ekspres / 25.03.2008