Kordon gibi olacak

Kordon gibi olacak

Büyükşehir Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na Kordon’daki gibi çeki düzen verecek

UTKU BOLULU DHA

Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ ndaki restoran, kafeterya ve çay bahçelerinin gelişigüzel işgaliyeleri ile başedemedi, çareyi Kordon’daki gibi özel bir yönetmelik çıkarmakta buldu. Hazırlanan yönetmeliğe göre; işletmeler, belediyenin kendileri için hazırladığı bölümlerin dışına çıkamayacak. Aksi halde para ve kapatma cezaları verilecek. Tente, şemsiye ve koltuklara standart getirilecek. Ödeyecekleri işgaliye bedelleri belirlenecek.
Göztepe’den Üçkuyular’a kadar olan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki işletmelerin, görüntü kirliliği yaratan, birbirinden çok farklı renkte ve şekilde şemsiye ve tentelerinin yaya yoluna taşması, çimlerin üzerine gelişigüzel yayılmaları zabıta müdahalesiyle önlenmeye çalışıldı. Ancak, bu durum esnaf ile belediye arasında gerginliklere neden oldu.
İşletmeciler, Kordon’daki işletmelerden farkları olmadığını, çifte standart uygulanmamasını istedi.

Yeniden düzenleniyor
Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, sorunu yönetmelik ve fiziki düzenlemeyle çözmeye karar verdi. Toplam 36 bin 500 metrekarelik alanda yapılacak yaya yolu ve tretuvar düzenlemesi adıyla projelendirilen çalışma kapsamında Sahil Bulvarı’nın yol ile apartmanlar arasında kalan bölümü yeniden düzenlenmeye başladı.

Milliyet Ege / 24.01.2008