Konutlarla çevrelenen Gediz Deltası ölüyor!..

Küresel ısınma ve insan kaynaklı nedenlerle her geçen gün biraz daha daralan sulak alanlar, bir yandan da kirlilik tehditi altında. Yanıbaşımızdaki örneği ise Gediz Deltası. Bu doğal yaşam alanı da hızla yok oluyor

İZMİR DHA 04.02.2007 {nomultithumb}

İklimsel değişiklikler nedeniyle yok olma tehditi altındaki sulak alanlara, insan eliyle de ciddi zararlar veriliyor. Arazi kazanma ve sıtmayla mücadele çalışmaları çerçevesinde önemli bir bölümü kurutulan sulak alanlar; tarımsal, evsel ve endüstriyel atık bırakılması nedeniyle de kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya… Bunlardan biri de Gediz Deltası. Plansız yapılaşma nedeniyle konutların ve insan kalabalığının arasında kalan delta, İzmir Körfezi Arıtma Tesisi'nden elde edilen atık çamurun yaklaşık 3 yıldır depolanması nedeniyle de büyük zarar görmüş durumda. Her geçen gün biraz daha daralan alanda, tuzcul floranın en iyi örnekleri de yok oldu.

''Yaşamla oynanan kumar''
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, "Dünyanın kaynakları sınırlı. Hayal edebileceğimiz en ileri teknolojiler bile doğal kaynakları artırmaya olanak tanımayacak. Bunların hiç tükenmeyecekmiş gibi kulanılması, aslında yaşamla oynanan bir kumar'' dedi.
Yıkımın en büyük nedeninin hızlı nüfus artışı olduğunu dile getiren Küçükerbaş, şöyle konuştu: "Buna bağlı plansız yapılaşma, sanayileşme ve ranta yönelik politik kararlar, doğa üzerindeki insan baskısını her geçen gün artırıyor. Tarım ve kentleşme politikalarının akılcı düzenlenememesi nedeniyle ortaya çıkan sulak alan kayıpları için hükümete ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Sulak alanları korumak şart. Aksi takdirde doğa, acımasızlığını gün be gün olası felaketlerle göstermeye devam edecek. Sulak alanlar kurutulmamalı, kurumaya bırakılmamalı."

Kuraklık konuşulacak

İzmir İl Genel Meclisi'nin CHP ve AKP'li üyeleri ’kuraklığa karşı önlem alınmasını’ talep eden önerge verdi. Oybirliğiyle gündeme alındı. Konu, yarın yapılacak şubat ayı olağan toplantısında görüşülecek. Köylere Hizmet Götürme Komisyonu Başkanı CHP’li Halil Özlük’ün hazırladığı önergede şu görüşlere yer verildi: Yöremizin su kaynakları, tasarruflu kullanılmalı ve boşa akan sularımız disiplin altına alınmalı. Bu amaçla Urla-Bademli, Esentepe-Demirtaş, Ödemiş-Bademli, Tire-Yenişehir, Bayındır-Havuzbaşı, Torbalı-Saipler, Torbalı-Aslanlar ve Kemalpaşa-Cumalı göletleri bir an önce yapılmalı."