Konak’ta ‘Revizyon İmar Planı’nı meclisten geçti

HaberEkspres – 05.10.2007{nomultithumb}

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Alsancak Liman arkasından Turan'a kadar olan 285 hektarlık alanın İzmir kenti için çok önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Konak Belediye Meclisi toplantısında, İzmir Yeni Kent Merkezi'nin 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planı oy birliğiyle kabul edildi. Plan onaylanmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne sunulacak. Konak Belediye Meclis toplantısında konuşan Muzaffer Tunçağ, "Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Yeni Kent Merkezi 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planı bölgeye büyük bir hareketlilik getirecek" dedi.

Alınan kararla uzun yıllardır devam eden çalışmaların da tamamlanmış olduğunu söyleyen Tunçağ, "Kasım ayına kadar zamanımız olmasına karşın, planı bu aya yetiştirmek, planı bir an evvel Meclis'ten geçirip bölgede çalışma yapmak isteyen yatırımcıların önünü açmak istedik" diye konuştu.

Planda eksikler var

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Çavuş, planda bazı eksiklikler olduğunu, ancak uygulama planlarında eksikliklerin giderilebileceğini söyledi. Planda özellikle İzmir Limanı ile ilgili sıkıntıları bulunduğunu, limanın yük limanı olduğunun gözardı edildiğini, depolama alınlarının düşünülmediğini savunan Çavuş, "Planda limanın başka bir alana taşınması, aktarılması öngörüldüğü için depolama alanları gözükmüyor. Uygulama aşamasında bunlar dikkate alınır. En kötü plan plansızlıktan iyidir. Olumlu oy vereceğiz" dedi.

Öte yandan AKP Meclis Üyesi Rıza Evcim, Kemeraltı Yenileme Bölgesi planlarının Bakanlar Kurulu imzasından çıktığını söyledi.