Konak krizi çözülemedi

KAMULAŞTIRMA SORUNU BİR TÜRLÜ AŞILAMADI

Üzerinden sahil yolu geçen Konak’taki 42 milyon YTL’lik arsa baş ağrıttı. Mülk sahibi Ziraat Bankası, son teklifi de reddetti belediyeyle uzlaşma sağlanamadı. Artık yargının dediği olacak

Utku Bolulu Milliyet EGE – 02.04.2007{nomultithumb}

Bundan 22 yıl önce yapıldı
İZMİR’İN can damarı Konak’ta trafiğe çözüm için 22 yıl önce deniz dolduruldu, Üçkuyular’a kadar uzanan sahil yolu yapıldı. Belediye, Gümrük’teki Ziraat Bankası’na ait 2 bin 904 metrekarelik arsanın bir bölümünden yol geçirdi, bir bölümünü de çimlendirip ağaç dikti.

Olay mahkemeye yansıdı
ANCAK kamulaştırma yapılmadı. Devletin iki kurumu arasında, bundan 1.5 yıl önce anlaşmazlık patlak verdi. Banka, mülküne belediyenin bedel ödemeden el attığını belirtip yaklaşık 22 milyon YTL talep etti. Belediye bu miktarı çok yüksek buldu, sonunda mahkemeye yansıdı.

Görüşmeler sonuçsuz kaldı
BELEDİYE, yeşil alanı söktü, gerekirse yolu da sökebileceğini açıkladı. Olay kamuoyunda tepki yarattı, Meclis’e taşındı. Yargılama sürerken, bankanın alacağı, faiziyle 42 milyon YTL’yi buldu. Taraflar bir yandan uzlaşmak için görüşmeleri sürdürdü ama yine de bir türlü anlaşamadı.

Aziz Kocaoğlu:
Haciz gelir

BAŞKAN Aziz Kocaoğlu, Ziraat Bankası’na yaptıkları son önerinin de reddedildiğini açıklayıp şöyle dedi: ''Belediyenin 100 milyon YTL’sini bir yıl vadeli, faiz talep etmeden bankaya yatırmayı, sürekli 50 milyon YTL olacak şekilde bir hesap açmayı önerdik.
BU formülle, arsa için konuşulan tutar karşılanacak, tapuyu alacaktık. Genel müdürlük olumlu yaklaştı ama sonra bir yazıyla reddetti. Uzlaşma olmaz, dava kaybedilirse, herhalde haciz gelecek. Kamunun kullandığı bu alana, talep edilen rakamı ödeyecek paramız yok.''

İşte bunlar yapılabilirdi

  • Kamu yararı gözetilerek, banka bedelsiz olarak söz konusu yeri belediyeye verebilirdi.
  • Banka, uzun vadeli, örneğin ödeme takvimi 30 yılı bulan kamulaştırmaya yanaşabilirdi.
  • Belediyenin elinde uygun yer varsa, Konak’taki arsa karşılığında takas yapılabilirdi.
  • Mülkiyet bankada kalır, alanın kullanımı karşılığında uygun bir kira ödenebilirdi.