KONAK BELEDİYE BAŞKANI TUNÇAĞ, ROMANLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Sorunları birleşerek çözün

Yeni Asır 11.04.2007{nomultithumb}

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Çağdaş Romanlar Derneği'nin davetlisi olarak Gürçeşme semtine gitti. Davul, zurna çalınarak coşkuyla karşılanan Başkan Tunçağ, bölgede yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinledi ve çözüm bulunması amacıyla fikir alışverişinde bulundu.
Romanların Türkiye'nin birlik ve beraberliği için çalışıp, bayrağı için mücadele eden insanlar olduğunu belirten Tunçağ, "Siz hep vardınız ve var olacaksınız. Ancak başarılı olmak için diğer derneklerin de birleştirilmesi gerekiyor. Birlik olun, birlik olalım, beraberlik içinde talepler ileri sürülürse daha iyi takip edilir, daha kısa sürede sonuca varılır. Aksi takdirde sorunlara tek tek çözüm bulunamaz" diye konuştu.

Devlet sahiplenmeli
Çağdaş Romanlar Derneği Başkanı Cemal Bekle ise, Roman halkının bir kimlik arayışı içinde bulunmadığını, en önemli sorunlarının toplumsal bütünleşme ve paylaşma olduğunu söyledi. Bir dernek çatısı altında toplanarak kendilerini ifade etmenin en doğru yol olduğunu belirten Bekle, "Ülkemiz sınırları içinde önemli bir yere sahip olan Roman halkının daha iyi tanıtılması ve anlatılması gerekiyor. Roman halkı olarak toplum içinde daha aktif yere sahip olmayı istiyoruz. Devlet özellikle ilköğretim çağındaki Roman çocuklara sahip çıkmalı" dedi.