Konak altgeçidinde 3 ayda 43 kaza oldu

Sürücülerin korkulu rüyası haline gelen kara nokta, en çok kazanın olduğu yer sıralamasında 20. durumda

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ) Yeni Asır -6.4.2007{nomultithumb}


Altgeçitte genellikle şerit ihlali yapılıyor. Dikkatsiz sürücülerin bu hatası yüzünden altgeçitte 85 günde 43 kaza meydana gelirken, ölümlü tek kazanın bile yaşanmaması, tesellimiz oldu

İnşa edildiği dönemde 'standartlara uygun olmadığı', 'kaçak yapıldığı' gerekçesiyle pek çok tartışmaya konu olan ve dönemin siyasileri tarafından 'karnıyarık' 'alçak geçit' gibi yakıştırmalar yapılan Konak'taki altgeçit, araç sürücülerinin korkulu rüyası haline geldi.
1 Ocak-28 Mart tarihleri arasında, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Konak Tünel Geçişi'nde 10'u yaralamalı olmak üzere toplam 43 kaza meydana geldi. Kazaya karışan araçların çoğu takla atıp hurdaya döndü, çok sayıda kişi kaza sonucu ölümle burun buruna geldi.

İki günde bir
Aynı bölgede art arda meydana gelen kazalar, dikkatlerin altgeçide çevrilmesine neden oldu. Geçen yıl şehir genelinde en çok kazanın meydana geldiği 54 kara nokta arasında, 2'si yaralamalı 45 kaza ile 26. sırada yer alan altgeçit, bu yıl ilk üç ayda ortaya çıkan rakamlarla 20. sıraya yükseldi.
Büyük Kanal Projesi kapsamında Hatay ve Güzelyalı bölgesi'nin atık sularının Çiğli'deki arıtma tesisine taşıyacak olan kolektörlerin Konak geçişi sırasında inşaa edilen altgeçit, sürücülere korku veriyor. 1 Ocak-28 Mart arasındaki 86 günlük süreçte, altgeçitte ortalama 2 günde bir kaza meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, söz konusu yerde yılbaşından bu yana toplam 43 kaza meydana geldi. Kazalardan 10'u yaralamalı, 33'ü ise maddi hasarlıydı. 15 kişi yaralanarak hastanelerde tedavi gördü.

 

Dudayev birinci sırada
Geçen yıl kent genelinde en çok kaza olan 54 kara noktanın birincisi, Mavişehir'den Çiğli'ye gidişte Carfour Alışveriş Merkezi önündeki Cahar Dudayev Bulvarı idi. Bu yerde 123 kaza meydana geldi. Mavişehir'de EGS Alışveriş Merkezi önünde 2040 ile 2041 sokağın kesiştiği nokta ise 75 kaza ile ikinci sırada yer aldı. Buca At Heykelleri kavşağı, 52 kaza ile üçüncü durumda.