Kocaoğlu’nu Bakan’a şikayet etti

Bakan’ın taş ocağı fırçası ile neye uğradığını şaşıran İzmirli yöneticiler daha sonra Pepe’nin önünde üniversite tartışmasına girdi. Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre kabul ettiği Nazım İmar Planı’nda Ekonomi Üniversitesi’ne Güzelbahçe’den yer gösterilmediğini anlatan Rektör Prof. Dr. Atilla Sezgin’in, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu şikayet etmesi ortalığı karıştırdı. Sezgin, “Balçova kampüsümüz yetmiyor. Güzelbahçe’den yer bulduk. Arazinin ön izinlerini de aldık. Ancak planda üniversite alanı ayrılmadı. Bize Koyundere’den yer gösterildi. Yakın zamanda Fatih Koleji’ne ait bir üniversite yapılması planlanıyor. Peki onlara da şehrin uzağındaki Koyundere mi gösterilecek. Ankara Türkiye’nin üniversite alanında bir numarası olmak istiyor. İzmir üniversiteler kenti olmayı ret ediyorsa bir şey diyemem” diye konuştu.
{nomultithumb}Yenigün – 25.01.2007
Rektöre teessüf etti
 Bu suçlamanın ardından söz alan Kocaoğlu, “Yaptığımız imar planına bir kişi itiraz etti. Bu da sayın rektör ve bağlı bulunduğu kurumun başkanı aynı zamanda üniversitenin mütevelli heyeti başkanıdır. Öte yandan Alparslan Beşikçioğlu’nun dağ başında bulunan arazisine 10 bin konut, Tekeli Belediyesi sanayi alanı, Tarım üniversitesi ve  Çeşme güzergahında bulunan bin 100 dönümlük yerden üniversite alanı talebi geldi. Eğer bu isteği verirsek imar planı delinmiş olacak. Üniversite alanı isteyen kimseye engel olmuyoruz. Gerekli görülen yerlere izin veriyoruz. Ayrıca sayın rektörün maksadını aşın ve belediyeyi eleştiren sözlerinden dolayı teessüf ediyorum” diye konuştu.
Akhisar ve Kemalpaşa’dan davet
Öte yandan tartışmaları yakından izleyen Manisa Valisi Refik Aslan Öztürk’ün Ekonomi Üniversitesi’ne Akhisar’da lojmanları ile birlikte duran tütün fabrikasını teklif etmesi salondan büyük alkış aldı. Söz alabilmek için toplantının başından bu yana sürekli ayağa kalkan Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca da “ Manisa’dan daha yakın biz varız. Üniversite için ilçeme davet ediyorum” dedi.
İzin versinler iki üniversite yaparız
Salona elindeki notlar ile gelen ve tartışmaya katılan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, “Tarım ve Tasarım üniversitesini izin verirlerse açacağız. Ama izin verilerse. Ayrıca liman arkasında bulunan gelişme bölgeleri imar planlarında göz önünde bulundurulmalıdır. Ulaşım planı çok zayıf. Aliağa- Menderes Raylı Sistem Hattı Çandarlı Limanı’na kadar gitmeli, Bir ucu da Efes’e uzamalıdır. Yarımadaya da raylı sistem götürülmeli,  İzmir, İstanbul ve Antalya arasında hızlı tren olmalıdır.