Kocaoğlu’ndan yeni metro hattı müjdesi

Kocaoğlu’ndan yeni metro hattı müjdesi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından İzmir İktisat Kongresi anısına ‘2. Ulusal İktisat Kongresi’ düzenlendi. ‘Türkiye’nin İktisadi Dönüşüm Süreci’ konulu konferansın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye ekonomisinin bağımlı hale geldiğini ileri sürdü. Ulusal bir duruşu olmayan ekonomi politikalarıyla ilerlemenin mümkün olmayacağını kaydeden Kocaoğlu şöyle konuştu: ’’Bu borçla, ödünlerle, ne olursa olsun özelleştirme anlayışıyla, bu yabancı sermaye politikasıyla ilerlemek mümkün değil" dedi.

Borcumuzu ödedik
Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı’nın sorusu üzerine metro çalışmalarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin geçmiş dönemlerden kalma 1.8 katrilyon Lira borcu olduğunu ve bunun çoğunu da faizin oluşturduğunu belirtti. Öncelikle bu konuyu ele alıp 2 yıl para biriktirdiklerini söyleyen Kocaoğlu, “Mali durumumuzu düzeltmek durumundaydık. Çünkü projeler üretmemiz, yatırım yapmamız, belediyenin iş verdiği kuruluşlara paralarını ödememiz gerekiyordu” dedi.  Sanayileşme ve gelişme için çağdaş bir ulaşım altyapısı oluşturmanın zorunlu olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Aliağa, Torbalı sanayi bölgelerine sağlıklı ve hızlı bir ulaşım sağlamamız gerekiyordu. Şimdi 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem yatırımı yapıyoruz. Bornova’da yaklaşık 3, Üçyol-Üçkuyular arasında 5.5 kilometrelik metro hatlarını inşa ediyoruz. Bu yılın sonu ve 2009’un başlarında bu hatları işletime alacağız.”
3 proje hazır

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, mevcut hatların tamamlanması programına uygun olarak aynı dönemde 3 yeni metro hattının inşaatına daha başlayacaklarını müjdeledi. “Bunlar, Halkapınar-Otogar, Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Tınaztepe Kampusu hatları. İlk ikisinin projeleri hazır. Buca hattının da güzergâhını belirledik. Bu hat, Şirinyer İstasyonu’nda Aliağa-Menderes hattı ile bütünleşecek. Böylece, hem kent içinde hem de sanayi bölgeleri arasında hızlı bir ulaşım ağı kurulmuş olacak.

Yenigün / 21.02.2008 {nomultithumb}