Kocaoğlu’ndan rest

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuştu, yeni çöp deponi olanı konusundaki tartışmalara son noktayı koydu: Başkanlar karşı çıksa da bu tesis yapılacak

UTKU BOLULU İzmir DHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çöp Deponi Alanı ve Yakma Tesisi yer seçimi konusundaki tartışmalara noktayı koydu. Buca-Bornova sınırındaki Gökdere-Kaynaklar veya Torbalı-Bayındır sınırına, ilçe belediye başkanları karşı çıksa da bu tesislerin yapılacağını belirten Kocaoğlu, “Yapılmasın kardeşim’ diyenler, kendi ilçelerinin çöp sorununa kendileri formül üretecek” dedi.
Konu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Torbalılı üye Adnan Yaşar Görmez’in sorusuyla gündeme geldi. Başkan Kocaoğlu, Harmandalı Çöp Deponi Alanı’nın kapasitesinin dolduğunu, beş yıldır yeni yer ve yöntem arayışı içinde olduklarını hatırlattı, şu bilgileri verdi: “İki alternatifimiz var. Birincisi, Bornova Gökdere Köyü’yle Buca Kaynaklar arasındaki 200 dönümlük arazi. ÇED çalışması sürüyor. Yakma tesisi için bu alan tercih edilecek. Çöp Deponi Alanı ise Torbalı sınırlarındaki bin 800 dönümlük orman arazisinde olacak.”
Konuyu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’yla da paylaştığını, son teknolojiyle ayrıştırıp düzenli şekilde gömme, elektrik üretme ya da yakma alternatifinden hangisinin uygun olduğunu sorduğunu belirten Kocaoğlu, “Bakan Eroğlu, yakma konusunun ülke şartlarına ve bütçeye uygun olmadığını söyledi. Değerlendirme sürecindeyiz” diye konuştu.

Bize çöpü mü layık gördünüz?
Çöp Depolama alanını Torbalı’ya yapacağını ilan eden Büyükşehir Belediyesi’ne tepkiler dinmiyor. Rahatsızlıklarını dile getirmek için Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak’ı ziyarete gelen Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanvekili Fehmi Özçelik, TTO Meclisi Başkanı Abdullah Olgun ve Belediye Meclis Üyesi Nurettin Albaş, “Güzel Torbalı’nın çöplük yapılmasını istemiyoruz” diye konuştu. Abdullah Olgun, Torbalı Belediyesi’nin, konuya duyarsız kalmasını şaşkınlıkla izlediklerini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi, çöplüğü Torbalı’ya mı layık gördü” diye sordu.

İkinci Kordon’da çöpe saat ayarı
Konak Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi’nde saatli çöp toplamaya başladı. 
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan 2. Kordon’da işyerlerine yönelik uygulamanın başarıya ulaşması amacıyla esnaftan destek istedi. Tartan, “Çöp toplama saatlerine uyalım; İzmir’i hep birlikte temizlik konusunda örnek kent haline getirelim” dedi, şunları söyledi:

‘Turistlerin uğrak bölgesi’
“Yaşadığımız çevreye, çağdaş ve daha temiz bir ortam kazandırmak hepimizin görevidir. Çöpler, belediyemiz tarafından belirtilen programa göre alınacaktır. Toplama programına uygun olarak çıkartılmayan atıklar insan ve çevre sağlığı açısından tehlike yaratmakta ve istenmeyen kötü görünümlerin oluşmasına neden oluyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasındaki bir bölgede kentsel açıdan da kötü görüntü oluşturan çöpler konusunda esnafımızın duyarlı olacağına inanıyorum. Esnafımız, belirlenen saatlerde atıkları poşete koyarak kapının önüne çıkaracak.”
 Kurallara uymayanlara yasal işlem yapılacak. Esnafın uyması gereken çöp toplama saatleri; öğleden sonra 16.00-16.30 saatleri, gece 23.00-23.30 ile 02.00-02.30 arası olarak belirlendi.

Kaynak: Milliyet Ege – 14.04.2010 {nomultithumb}