Kocaoğlu’ndan EXPO itirafı

Planlarda ve yer seçimi konusunda sıkıntılar var, gecikiyoruz. İnciraltı’nın EXPO sopasıyla planlanmasına da olumlu bakmıyorum. Yangından mal kaçırma duruşu bence yanlış…

UTKU BOLULU İzmir DHA – 06.04.2007{nomultithumb}

Yaşar Üniversitesi’nce düzenlenen ''İzmir’i tanıyor muyuz?'' konferanslar serisine bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuk oldu. Kocaoğlu, ''Kent ve belediye: İzmir’i yönetmek'' üzerine söyleşti. İzmir’in EXPO 2015 adaylığına değinen Başkan Kocaoğlu, planlarda ve yer seçimi konusunda sıkıntıların olduğunu söyledi, ''Gecikiyoruz'' dedi. İnciraltı’nın bir an önce planlanması gerektiğini de belirten Kocaoğlu, ''Ancak EXPO sopasıyla yapılmasını doğru bulmuyorum. Yangından mal kaçırma duruşu bence doğru bir duruş değil'' dedi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, EXPO’nun İzmir’e ve İzmirliye ayrı bir enerji katacağının altını çizerek, bu dev organizasyonu ziyaret etmesi tahmin edilen 40-50 milyon kişinin yüzde 20’sinin yurtdışından geleceğini vurguladı. Hükümetin 35-40 yılda yapacağı yatırımların EXPO’yla 8 senede yapılacağını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti:
''EXPO; ürettiğimiz sanayi ürününü, alışverişi tanıtmaz. Turizmi ve kentin zenginliklerini tanıtır. Geçtiğimiz günlerde Mermer Fuarı yapıldı. Bu etkinlik sayesinde esnafın cebine 70-100 milyon YTL civarında para girdi. Fuara 2 bin 500 yabancı geldi.''
Başkan Aziz Kocaoğlu, ''Ben de dahil olmak üzere Ankara’ya gittiğimizde işimizi bir an önce bitirip ilk uçakla dönmeyi düşünüyoruz. Oysa diğer şehirlerin yöneticileri, Ankara’ya heyetler halinde gidiyor. Politikacılarla mücadele edip ısrarlı isteklerde bulunuyor. Kentlerinin çoğu sorunlarını devlet imkanlarıyla çözüyor'' diye konuştu.