Kocaoğlu’ndan Efemçukuru dosyası

Kocaoğlu’ndan Efemçukuru dosyası

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Efemçukuru’ndaki altın madeni işletmesinin İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan baraj havzaları için tehlike yaratacağına dikkat çeken kapsamlı bir raporu bugün Bakanlar Kurulu üyelerine gönderecek.

BAKANLAR Kurulu’nun İzmir’in Menderes İlçesi Efemçukuru Köyü’nde özel mülkiyete ait 35 adet parsel için aldığı kamulaştırma kararıyla altın madeni işletmesinin önünü açmasına tepkiler sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Efemçukuru’ndaki altın madeni işletmesinin İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı Havzası ve yapımı olumsuz ÇED belgesiyle önlenen Çamlı Barajı havzası için büyük tehlike olacağına da dikkat çeken kapsamlı bir raporu bugün Bakanlar Kurulu üyelerine gönderecek. Büyükşehir Belediyesi ve İZSU, Altın Madeni İşletmesi’ne Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan verilen olumlu ÇED raporunun iptaline yönelik dava açmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’da altın madeninin riskine dikkat çekerek, suyun kendileri için değerini pek çok kez açıkladı. Ancak, Bakanlar Kurulu’nun kamulaştırma kararının ardından Kocaoğlu sessiz kaldı. Bazı eleştirilere de muhatap oldu. Bunun nedeni ise yeni ortaya çıktı.

KARŞI DEĞİLİZ AMA

Kocaoğlu’nun Altın Madeni’nin baraj havzalarına ve çevreye yapacağı zararlarla ilgili üniversitelerin kimya ve çevre mühendisliği bölümlerine raporlar hazırlattığı ortaya çıktı. Bu raporlar doğrultusunda bir dosya hazırlayan Kocaoğlu’nun, 7 Ocak Pazartesi günü Bakanlar Kurulu üyelerine göndereceği belirtildi. Kocaoğlu’nun, bu şekilde hükümeti altın madeni işletmesinden vezgeçirmeye ve Çamlı Barajı yapımına olanak yaratılması için çaba harcamaya yönlendirmeyi hedeflediği belirtildi.

Kocaoğlu, Bakanlar Kurulu kararından daha önce Belediye Meclisi’nde yaptığı açıklamada, altın madeni işletmesinin İzmir’in su ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayan Tahtalı Barajı ve yapılacak Çamlı Barajı kaynakları için tehlike oluşturabileceğini belirtmişti. Altın aranmasına karşı olmadıklarını belirten Kocaoğlu, "Ancak, İzmir’i başka bir yere taşımayız. Konuyu dikkatle inceliyoruz. Gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi. Daha sonra da, ÇED raporunun olumsuz çıkması için girişimlerde bulundu.

Hürriyet Ege / 07.01.2008 {nomultithumb}