Kocaoğlu yasakçı zihniyeti sorguladı

İzmir'de Kültürpark alanındaki yeraltı otoparkı ve İzmir fuar yeriyle ilgili yargıya gidilmesi konularına değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yasakçı zihniyeti eleştirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 2006 yılı faaliyet raporu eleştirilerini cevaplandıran Aziz Kocaoğlu, Kültürpark'ta otopark yapımının engellenmesinin mantığını anlayamadığını söyledi.
Kocaoğlu, "Burasıyla ilgili her türlü çalışma yapıldı. Kurul'dan gerekli izinler alındı, planı onaylandı ama sonra birisi çıktı, 'Şu ağaç kesildi' dedi ve dava açtı. Ağacın dikildiği yeri gösterdiğimizde, 'Hayır, o ağaç değil' diyor üstelik. Tabii ki yargı kararını uygulamak zorundayız ama zaten düzenleme yapmak için yıkılan bir binanın altında otopark yapılmasına karşı durmanın ne demek olduğunu bu şehir sorgulamak zorundadır. Bu nasıl bir zihniyettir? Biz yasal olmayan, Kurul'dan onay almadığımız bir şeyi niye yapalım ki? Kültürpark'ı şu anda kullanılamaz kılan, onun içine park eden araçlardır. Ve Kültürpark'ı bu araçlardan kurtarmak, orayı araç trafiğine kapatmak için yerin altına otopark yapmamız lazım. Umuyoruz yargı bu konuda kararını lehte verir ve İzmir halkı adına hep beraber seviniriz." dedi.
Şehrin yeraltı kaynaklarını çıkarıp kullanmak için her çabayı gösterdiklerini belirten Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin İl Özel İdaresi ile birlikte Jeotermal A.Ş.'yi kurmasının önemine değindi.
Son yatırımlarla Balçova ve Narlıdere'de 16 bin konuttan 28 bin 500 konut eşdeğerine çıktıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, Seferihisar jeotermal kuyularının devralınmasının çok önemli olduğunu da dile getirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ve ESHOT'un 2006 yılı faaliyet raporları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında oyçokluğu ile kabul edildi.
Faaliyet raporlarıyla ilgili Meclis gruplarından alınan görüşlerinin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye olarak 2006 yılında proje üretimine ve planlamaya büyük önem verdiklerini ve İzmir'in geleceği için yaklaşık 500 adet projeyi hazırladıklarını söyledi.
Projelerin 2007 yılından itibaren hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini belirten Başkan Kocaoğlu, raylı sistem, metro, kent dönüşümü, Adnan Saygun Kültür Merkezi, çok amaçlı salonlar ve sosyal yardımlar, Kemeraltı'nın yenilenmesi gibi konularda önemli projeleri hayata geçirmek için ciddi adımların atıldığını kaydetti.
Metro ve hafif raylı sistem çalışmalarında dönem dönem proje revizyonları yapma gereğinin doğduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, "Karşıyaka'da zeminde öngörülmeyen, ama zemin açıldıkça ortaya çıkan problemlerden dolayı revizyon ihtiyaçları doğuyor. İzmir'de 11.5 km. olan metro karşısında ortaya 89 km. hedefi ve projesi koyduk. Bu da cesaret, inanç ve iş bilme örneğidir. Göreve geldiğimizden bu yana ulaşımı birinci öncelik olarak belirledik. Ulaşımla yatıp, ulaşımla kalkıyoruz. Kentte konforlu, hızlı, güvenli ulaşım için yatırım yapıyoruz." dedi.
EXPO'nun yeri konusunda çeşitli spekülasyonların yapıldığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "EXPO İnciraltı'nda olmasın demiyoruz; ama buranın kısıtları var ve sağlıklı bir şekilde planlanmalı. İnciraltı'nın planlanması çalışmalarımız da sürüyor." dedi.
Başkan Kocaoğlu EXPO ile ilgili görüşlerini şöyle özetledi: "İzmir klasiği EXPO'da da oynanıyor. Çeşitli varyasyonlarla EXPO amacından saptırılıyor. EXPO'nun amacı bellidir; altyapıyı, tanıtımı gerçekleştirmektir. 30 – 40 yıllık süreçte gelinebilecek noktaya kenti daha erken sürede taşımaktır. EXPO budur. EXPO çerçevesinde bir şeyler yapmak isteyenler var. İnsan net olmalı, amaca yönelmeli. Doğru durmalı. Kafasında başka şeyler olmamalı. Bütün bu tarz uluslararası organizasyonlar yerel yönetimlere, dolayısıyla kentin yerel temsilcilerine, belediye başkanlarına verilir. Bugün Milano'daki çalışmaları kentin belediye başkanı yürütmektedir. Hükümet kendisine destek verir. Burada başından beri yerel yönetim – belediye EXPO organizasyonunda safdışı bırakılmaya, bypass edilmeye çalışılmaktadır. Bugüne kadar sesimizi çıkarmadık, ama tarihe bir not düşmek adına bu açıklamayı yapıyorum. UNIVERSIADE organizasyonundan sistemi, planı biliyoruz. Bunu Ankara'ya da sunduk. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Bu organizasyonda Bakanlar Kurulu kararını etkileyenler böyle bir hataya düştüler. Yönlendirme Kurulu Başkanı tabii ki, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olacak. Ama Yürütme Kurulu bu kentte olmalı. Başkanı da ya İzmir Valisi ya da Belediye Başkanı olmalıdır. Hatta belediye başkanı olursa daha iyi olur. Dünyadaki bu tarz uluslararası organizasyonlarda belediye başkanı evsahibidir. Organizasyonu şehir adına belediyeye verirler."
Haber Ekspres – 14.04.2007