Kocaoğlu: Viyadükler İzmir Limanı’na inmeli

Büyükşehir Belediye Başkanı böyle dedi ve ekledi: Bu karar verilip yürürlüğe girdikten sonra Kordon tarafında kalan viyadük ayaklarını da kaldırabiliriz

İZMİR Milliyet-07.10.2007{nomultithumb}

İzmir’de yarım kalmış haliyle görüntü kirliliği yaratan, trafiğe katkısı da olmayan Alsancak’taki viyadük ayaklarının tartışması yine günün konusu. Gözler, yargı kararıyla 8 yıl önce durdurulan Kordonyolu projesinin sahibi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, Bayındırlık Bakanlığı’ndan alınarak, bağlandığı Ulaştırma Bakanlığı’na çevrildi.
Bakan Binali Yıldırım’ın, daha önce Kordon’dan geçirilmesi tasarlanan yol için inşa edilen viyadüklerin Alsancak Limanı’na indirilmesi önerisine, ''Sivil toplum örgütleri davayı çekerse hallederiz'' sözleri yankı uyandırdı. Hukukçular, ''Bakan yanlış biliyor. Yargılama süreci bitti. Kordon’dan yol geçemez. Viyadüklerin limana inmesine de itiraz eden yok'' dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Milliyet EGE’nin dün yer verdiği konuya ilişkin haber üzerine şunları söyledi:
''Bakan Yıldırım’la çok uyumlu çalışıyoruz. Aliağa-Menderes banliyö hattı projesinde Türkiye’ye örnek olacak TCDD-belediye işbirliğini gerçekleştirdik. Kordonyolu Projesi’nden vazgeçilmesi, buradaki yatırımların yerine Üçkuyular-Bostanlı arasında tüp geçit yapılması önerimizi de destekleyip sahiplendi.

‘Bakanla mutabık kalmıştık’
İzmir’in liman trafiğini rahatlatmak için yarım kalmış viyadüklerin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne gelmeden limana indirilmesi ve liman trafiğinin oradan çalışması ve rahatlatılması konusunda Bakan Yıldırım’la daha önce mutabık kalmıştık. Ancak uzun uğraşlara rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü, Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı olduğu için proje gerçekleşememişti.
Şimdi bu karar verilip yürürlüğe girdikten sonra limanın Kordon tarafında kalan viyadük ayaklarını kaldırabiliriz. Böylece hem İzmir’deki teknik adamlar ve vatandaşlar tarafından hem de Büyükşehir Belediyesi ve Bakan tarafından başka alternatifler yaratılması gerektiğine inanılan Kordonyolu projesi İzmir gündeminden çıkar. Tüp geçit de yapılabilir. İzmir’e de çok daha büyük katkı olur.
Bunu ilk etapta bir kez daha Binali Bey’e anlatacağım. Şayet ortada hukuki bir sorun varsa nasıl aşılacağı konusunu görüşürüz. Bizim, parti olarak yasal düzenlemeyle ilgili yapacağımız birşey varsa onunla da ilgileniriz. Meclis’te CHP’nin de destek vermesi girişiminde bulunuruz. Her şeye hazırız.''

Bugüne nasıl gelindi?

Çeşme Otoyolu’nun yapımı sırasında projelendirilen ve onaylanan kent geçişi projesi 1992’de başladı. Balçova-İkiztepe’den başlayarak Ankara yoluna bağlanılması planlanan şehir içi geçisinde önce Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yenilendi. Projenin Bornova’daki Üniversite Köprülü Kavşağı, Egemak Köprüsü, Sirgeli Kavşağı, Osman Kibar Köprülü Kavşağı, Doğanlar 1. ve 2. köprüleri de bitirilerek Ankara yoluna bağlandı.

Biri çözüldü, diğeri kaldı
Devlet Planlama Teşkilatı’nın da onayladığı projenin Kordonyolu, Konak Viyadüğü ile Alsancak Liman Geçişi ise yargı ve SİT kararlarına takıldı. Durdurma kararlarına karşı dava açan Büyükşehir Belediyesi, seçimlerden sonra yeni yönetimin kararıyla çekildi. Kordon’la ilgili bugüne kadar toplam 8 dava açıldı. Birinde yolun geçişinde kamu yararı olduğu, diğerlerinde ise durdurulması ve iptali yönünde karar çıktı.
SİT kararları ve kazanılan davalara rağmen 1. Kordon’da dolgu çalışması yapıldı. Konak ve liman viyadükleri yarım kaldı. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Kordon’dan kent içi yol geçişini istemedi. Belediye, açtığı davalardan geri çekildi. Danıştay’ın imar planı iptali kararı doğrultusunda, Koruma Kurulu’nun geçiçi düzenleme izni vermesiyle harekete geçen Büyükşehir, önce koruma amaçlı imar planı hazırladı, ardından 1. Kordon’da şantiye kurarak projesini uyguladı.
Piriştina döneminde başlayan Konak ve liman viyadükleriyle ilgili uzlaşma girişimleri Aziz Kocaoğlu’nun döneminde de sürdü. Konak viyadüklerinde uzlaşma sağlanarak köprü tamamlandı. Liman viyadükleri sorunu ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Büyükşehir’in girişimlerine karşın çözülemedi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kordonyolu’nu tamamlamak için viyadüklerin Kordon’a indirilmesi, yolun yeraltından veya denizden devam etmesi için alternatif projeler önerdi. Ancak imar planları, SİT, mahkeme kararları, belediye ve sivil toplum örgütlerinin itirazlarıyla bunlar gerçekleşmedi.