Kocaoğlu: Önceliğim körfez

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bayram mesajında yeni dönem stratejisini de açıkladı, "Önceliğim körfez".

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye çalışanlarıyla bayramlaşma töreninde, kentte hayata geçirecekleri yeni projeler hakkında detaylı bilgi de sundu. Önümüzdeki dönemde yürütecekleri “bir numaralı projenin” Büyük Körfez Projesi olacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Hedefimiz, Körfez'de su kalitesini, canlı çeşitliliğini artırmak ve Körfez'i yüzülebilir hale getirmek. Bu çevre hareketini kentin, Türkiye'nin ve dünyanın önüne koyacağız. Bu kentin yerel yöneticisi olarak biz bunu gerçekleştirdiğimizde, dünyada çevre konusunda adından söz edilen belli sayıdaki kentlerden biri olacağız. Çamur çürütme ve kurutma tesisinin devreye alınması, atıksu arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması ve katı atık bertaraf tesisinin de hizmete alınmasıyla İzmir, çevre konusunda dünya kentleriyle yarışan bir çevre anlayışıyla, alt yapısını çözmüş bir kent olarak görücüye çıkacaktır” diye konuştu.

Tüm Büyükşehir personeline 6,5 yıllık özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Başkan Aziz Kocaoğlu, konuşmasında, kalan 3,5 yıllık görev süresi içinde yapacakları diğer çalışmaları da özetledi. Aliağa – Menderes Raylı Sistemi'nin Torbalı'ya uzatılması konusunda protokol yapıldığını, metronun bitirilmesi konusunda hızlı şekilde çalıştıklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Böylelikle eleştirildiğimiz konunun sonuna geleceğiz. Önemli olan, cesaret ve irade isteyen, zor bir zemini geçmek üzere hep birlikte irade beyan edip bu işe başlamamız ve bıkmadan, usanmadan bu noktaya getirmemizdi. Aliağa – Menderes Raylı Sistemi'nin oturması bile bir hedeftir. Hedeflediğimiz yolcu sayısına ulaşması, eskiklikleriniz giderilmesi de büyük bir projedir” diye konuştu.

Kente daha büyük bir fuar alanı kazandırmak için çalışmaların sürdürüldüğünü, mevcut fuar alanının da Türkiye'nin en büyük kongre merkezlerinden biri haline dönüştürüleceğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Önümüzdeki yıl çalışmalara başlıyoruz. Böylelikle 'İzmir, Fuarlar ve Kongreler kenti olacaktır' söylemenin alt yapısını tamamlamış olacağız” dedi. İnönü Caddesi ile Karabağlar'ı birbirine bağlayacak 6.5 kilometrelik Dostluk Bulvarı'nın Buca trafiğini rahatlatacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Yeşildere ile Menderes Caddesi'ni birbirine bağlayan 7.5 kilometrelik yol çalışmasının sürdüğünü, Körfez vapurları ve tramvay projelerinin DPT'nin yatırım programına alınmasının hemen ardından ihaleye çıkacaklarını kaydetti.

Kentin kalkınması, gelişmesi için İnciraltı ve Yeni Kent Merkezi'nin önemine değinen Kocaoğlu, “Böylelikle turizm ve hizmet sektörleri gelişecektir. Zaman zaman yeni opera binasına ihtiyaç yok şeklinde eleştiriler geliyor. Biz kenti büyütme hedefi ile yola çıktık. Kentin 3 – 5 yıl sonraki ihtiyaçlarını planlayarak yola devam etmemiz gerekiyor. Aklı ve bilimi rehber alarak, planlama çerçevesinde önümüzü görerek, kaynaklarımızı doğru kullanarak hareket ediyoruz. Bugüne kadar belirlediğimiz öncelik sırasına göre yürüttüğümüz projelerde eleştiri almadık. Bu da İzmir Büyükşehir Belediyesi mutfağının çok iyi çalıştığı anlamına gelir. Bu kentte metro kadar opera binasına da ihtiyaç var” diye konuştu.

İzmir Körfezi'nin Bostanlı, Mavişehir ve Bornova Ovası gibi alüvyonlarla dolmasını önlemek için Büyük Körfez Projesi'ni başlatacaklarını bildiren Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti, "Önümüzde iki seçenek var: Ya İzmir Körfezi'ni kendi haline bırakacağız, İzmir'in Körfez özelliği kalmayacak. Ya da Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirecek derinleştirme çalışmalarıyla Liman, büyük gemilerin girebileceği hale gelecek. Bayraklı sahilinde bizim de önerdiğimiz gibi kruvaziyer liman olabilir. Körfez'de sirkülasyonu sağlamak için kanal açacağız. Bugün Körfez'e 14 dereden 4 milyon ton malzeme geldiğine yönelik bir tez var. Bunun 2.5 milyon tonunun İç Körfez'de kaldığı belirtiliyor. Eğer biz hızla çalışma yapıp 8 – 10 milyon ton çöpü alıp Körfez'i sürdürülebilir hale getirirsek ve her sene de 2.5 milyon ton malzemiyi alıp geriye dönüştürürsek, Körfez'in hayatiyetini sürdürebeliriz. Baltık ülkeleri bunu mükemmel şekilde yapıyor. İzmir'de de bir numaralı projemiz olarak bunu gerçekleştirmek istiyoruz"

Başkan Kocaoğlu konuşmasında, titiz ve dürüst çalışmalarından ötürü Büyükşehir personeline teşekkür etti. Bu titiz çalışma sayesinde birçok soruşturma ve araştırmadan yüz akıyla çıktıklarını belirtenİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “6.5 senedir sayısız ön inceleme yapıldı. Sadece bir soruşturma kararı verildi. O da tüm meclis üyeleriyle birlikte. Ama yaptığımız işin doğruluğu iki mahkeme kararıyla test edildi. Benim sizden talebim, bu titizliğin devam etmesi ve her zaman olduğu gibi yüz akıyla, alnımız açık bir şekilde görevlerimizi yapmamızdır” dedi.

 

Kaynak: Haber Ekspres-12.11.2010