Kocaoğlu, Milli Emlak’ı Valilere şikayet etti

Büyükşehir Belediye Başkanı, Gediz zirvesinde, sözkonusu kurumdan 2.5 yıl tek evrağının dahi geçmediğini belirtirken, bu zorlukların artık sona ermesi gerektiğini söyledi

İLKER ÇOBAN (Yeni Asır – 03.10.2007{nomultithumb})


(Soldan sağa) Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Manisa Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt'a Milli Emlak konusundaki sıkıntısını anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2.5 yıldır Milli Emlak Müdürlüğü'nden, belediyenin hiç bir işine onay alamadığını belirterek isyan etti.
Önceki gün, Gediz Nehri ile ilgili Valilik'te gerçekleşen toplantıya katılan Başkan Kocaoğlu, bu zirvede, İzmir Milli Emlak Müdürlüğü'nü İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Refik Aslan Öztürk ve Uşak Valisi Kayhan Kavas'a şikayet etti.

İşler gecikiyor
Gediz Havzası İlleri Çevre Koruma Hizmet Birliği'nin işleyişinin tartışıldığı sırada söz alan Başkan Kocaoğlu, Torbalı'da arıtma tesisi yapmak için talip olduğu Hazine arazisinin bir türlü Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmediğini öne sürdü. "Birileri çivi koyuyor" diyen Kocaoğlu, Milli Emlak'tan 2.5 yıldır tek evrağınınh geçmediğini, buna baraj arazisinin de dahil olduğunu ifade etti.
Hazine arazisi işlemlerinde karşılaştığı zorluklar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu çileden çıkardı. Gediz Nehri'nin kirliliğine çare aramak amacıyla gerçekleşen toplantıda konuyu gündeme getiren
Başkan Kocaoğlu, çaresiz kaldığını söyledi. Arıtma tesisi yapacak arazi bulmakta zorluk çektiğini belirten Başkan Kocaoğlu, en büyük sıkıntıyı da hazine arazilerine onay alma sürecinde yaşadığını kaydetti. Karşılaştığı zorluklar yüzünden arıtma tesisi yapımlarının geciktiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Kemalpaşa ve Bayındır'da arıtma tesisi yapmak üzere belirlediğim arazileri kamulaştırdım. Menemen'de bulduğum Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne ait araziyi de, hoşgörüleri sayesinde almayı başardım. Ancak Torbalı'da arıtma tesisi için bulduğum yer, Hazine arazisi çıktı. Bir türlü bu arazinin tahsisini alamıyorum. Birileri de çivi koyuyor."

Defterdar Beceren itiraz etti
Başkan Aziz Kocaoğlu, tahsis taleplerinin Milli Emlak tarafından engellendiğini iddia ederken İzmir Defterdarı Mehmet Beceren ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyledi. İddiaların sahibine ait olduğunu belirten Beceren, "Gecikme olduğunu düşünmüyorum. Bazen elde olmayan nedenlerle uzayan işlemler çıkabilir. Yazışmalar, SİT Kurulu gibi bazı kurumlardan alınan görüşler, süreci uzatabiliyor. Bunu anlayışla karşılamak lazım. Kasten bir geciktirme olamaz. İddialar ve kanıtı, Başkan Kocaoğlu'na aittir" diye konuştu.