Kocaoğlu, metro için halktan sabır istedi

''Alt ve üstgeçitler, tüneller, köprüler yapıyoruz. Doğal olarak sorunlar yaşanıyor. Tamamlandığında bir uçtan diğerine süratli, konforlu ulaşım sistemiyle gideceğiz.''

İZMİR Milliyet

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Milletvekili Oğuz Oyan’la birlikte, tamamlandığında günde 550 bin yolcu taşıyacak 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi çalışmalarını yerinde denetledi. Sırasıyla Nergis, Karşıyaka, Alaybey ve Naldöken istasyonlarına giden ve yetkililerden bilgi alan Kocaoğlu, toplam 340 milyon dolara mal olacak projenin, Büyükşehir Belediyesi’nin özkaynaklarıyla yapıldığını hatırlattı.

Hat, Urla’ya kadar uzanacak
Başkan Kocaoğlu, ''Kentin en önemli toplu ulaşım projesi olan ‘İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında çalışmalarımız hızla sürüyor. Projenin 2’nci etabı olan ‘Karşıyaka Tüneli ve istasyonları yapım işi’ kapsamında yaklaşık 3 bin metre uzunluğunda bir güzergahta çalışılıyor. Bunun 2 bin metresi kapalı alandan oluşuyor. Alaybey, Karşıyaka ve Nergiz yeraltında, Naldöken yerüstünde olmak üzere toplam 4 istasyonla tünel inşaatında epeyce yol aldık. Yılbaşında bu tüneli rayları döşenmiş, araçların geçebileceği şekle getirmeyi hedefliyoruz'' dedi.
Çalışmalar sırasında alt-üst geçitler, tüneller, köprüler yapıldığını ve İzmir’in adeta bir şantiyeye döndüğünü belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu: ''Kentte yaptığımız yoğun çalışmalardan dolayı, trafikte doğal olarak sorunlar yaşanıyor. Bunları elimizden geldiği kadar en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu aşamada İzmirli hemşehrilerimizden biraz daha sabır istiyorum. Çünkü bu çalışmalar tamamlandığında hep birlikte rahata ve mutluluğa ulaşacağız. İzmir’in bir ucundan diğer ucuna süratli ve konforlu bir ulaşım sistemiyle gideceğiz.''
Başkan Kocaoğlu, EXPO gelse de gelmese de 2014 yılına kadar metroyu Urla’daki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne uzatacaklarını da kaydetti.

milliyet ege – 05.07.2007{nomultithumb}