Kocaoğlu, Mavişehir’e kurtuluş müjdesi verdi

Sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir'de 3210 metre uzunluğunda kanallar yapılacak. Biriken su u kanallarla tahliye edilecek

Karşıyaka-Mavişehir'de her yıl yağmurların başlamasıyla yaşanan su taşmalarının doğalgaz çalışmalarıyla birlikte daha da artması, bölge sakinlerinin büyük tepkisini çekerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi 1997'deki proje hatasından kaynaklanan soruna el attı.
Yaşadıkları soruna çözüm arayan ve seslerini duyurabilmek amacıyla Süleyman Demirel Lisesi'nde bir araya gelen çevre sakinlerine "sürpriz" bir ziyaret yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, sorunu çözecek projenin birkaç gün içinde ihale aşamasına getirileceğini müjdeledi. Toplantıda, İZSU Genel Müdürü İsmet Halim Gürsoy da hazır bulundu.
Kocaoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, "Yapacağız, edeceğiz diyerek vaatlerde bulunmayı sevmediğim için proje tamamlanana kadar sessiz kalmayı tercih ettim. Bugün ise burada sevindirici haberi vermek üzere bulunuyorum" dedi.
İZSU mühendislerinin Mavişehir'i kurtaracak bir proje geliştirdiklerini söyleyen Kocaoğlu, proje hayata geçtiğinde, bölgede biriken suyun bir kısmının kanallarla arka bölgeden tahliye edileceğini, geri kalan kısmının ise bir depoda toplandıktan sonra pompa vasıtasıyla boşaltılacağını anlattı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu iş için irili ufaklı 3210 metre uzunluğunda kanallar yapılacağını da belirterek, 2-4 ay arasında tamamlanacak projenin sorunu çözeceğini söyledi.
Projede harcanacak 2-3 milyon YTL arasındaki maliyetin hangi kurum tarafından karşılanacağı konusunun, son birkaç gün içinde yoğunlaşan temasların ardından netleştirildiğini de ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Proje kapsamındaki işler İZSU tarafından yapılacak, maliyetini ise TOKİ karşılayacak. O dönem bu binaları yapan "Emlakkonut" şu anda TOKİ bünyesinde. Ben hem TOKİ'nin Başkanı Erdoğan Bayraktar'la, hem de Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş'la görüştüm ve bu konuda mutabık kaldık. Resmi yazışmaları hemen birkaç günde tamamladıktan sonra, bu hafta içinde ihale prosedürünü başlatacağız. Konunun aciliyetini dikkate alarak, biz hemen çalışmalara başlamak istiyoruz. Maliyeti daha sonra kurumlar arasında mahsuplaşacağız" dedi. Bu sorunun çözümü konusunda yıllardır hiçbir yetkiliden duyarlılık göremediklerini belirten Mavişehir sakinleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun verdiği müjdeli haberle büyük sevinç yaşadı. Toplantıda söz alan bazı çevre sakinleri Başkan'ın açıklamalarının ardından memnuniyetlerini dile getirdi.

yeniasır – 05.11.2007{nomultithumb}