Kocaoğlu: Gediz’i ve Menderes’i kurtaracağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Denize evsel atık gitmesini önleyerek, kentliye, kent ekonomisine ve turizme çok önemli bir hizmet yapacağız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Küçük Menderes ve Gediz'i kurtaracak 9 arıtma tesisinin bu yıl ihalesini yapıp inşaatına başlayacaklarını belirterek, "Denize evsel atık gitmesini önleyerek, kentliye, kent ekonomisine ve turizme çok önemli hizmet yapacağız" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından yaptırılan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini bir protokolle devraldı. İzmir sahillerinin arıtma sorununu çözeceklerini ve denize evsel atık gitmesini tümüyle önleyeceklerini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, İYTE Kampüsü ile Gülbahçe ve İçmeler'in atık sularını arıtmayı da üstlendiklerini bildirdi.
Mayıs ayı başında ihalesi yapılan günlük 2 bin 246 metreküp kapasiteli Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen bölge içinde kalan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü ve aynı bölgede bulunan Gülbahçe ve İçmeler'in atık sularının da arıtılacağını belirten Belediye Başkanı Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"İZSU, tesise yakın yerleşim bölgelerinde oluşan atık suların arıtılması için ayrı bir tesis yapmak yerine, devraldığı bu tesisi bölgesel arıtma hizmetlerini vermek amacıyla aralık ayında tamamlayarak işletmeye alacak. Kaba inşaat çalışmaları önemli ölçüde tamamlanan tesisin sıva, yer kaplamalarıyla çevre ve yol düzenlemeleri yapılıyor. Diğer taraftan mekanik ekipmanların montajı devam ederken, elektrik işlerindeyse trafo köşkü montajı yapılıyor. İzmir sahillerinin arıtma sorununu çözmeye kararlıyız. Denize evsel atık gitmesini önleyerek kentliye, kent ekonomisine ve turizme çok önemli bir hizmet yapacağız."
Urla'nın arıtma ihalesinin tamamlandığını, Özdere ve Gümüldür'ün ihalesinin ise yakında bitirileceğini belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti:
"Hem Küçük Menderes'i, hem de Gediz'i kurtaracak 9 adet arıtma tesisinde bu yıl ihaleleri yapıp inşaata başlıyoruz. Şu an büyük proje çalışması içindeyiz. Urla arıtma ihalesinin ardından Seferihisar, Gümüldür, onlardan sonra da Yazıbaşı, Torbalı, Menemen ve Buruncuk arıtmaları gelecek. Seferihisar, Özdere, Gümüldür'de denizi kurtaracağız. Ürkmez, Doğanbey'de de deneme çalışmalarımız devam ediyor. Kararlıyız, Küçük Menderes'i ve Gediz'i kurtaracağız. 2008 yılının ikinci yarısında İzmir'de arıtması olmayan belde ve ilçe kalmayacak. İzmir'in hem kendisi, hem toprağı, hem bereketli ovaları kurtarılmış olacak."

HaberEkspres 10.07.2007{nomultithumb}