Kocaoğlu: Expo İzmir’i geleceğe taşıyacak

Kocaoğlu: İzmir’i nasıl yönettiğini anlattı

YAŞAR Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘İzmir’i tanıyor muyuz?’ konferansları çerçevesinde ‘Kent ve Belediye: İzmir’i Yönetmek’ konulu bir konuşma yapan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015’in İzmir’i geleceğin kenti yapacağını söyledi.

YAŞAR Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘İzmir’i tanıyor muyuz’ konferansları çerçevesinde ‘Kent ve Belediye: İzmir’i Yönetmek’ konulu bir konuşma yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, belediyenin çalışmaları ve projeler hakkında da bilgi verdi, öğrencilerin sorularını yanıtladı. İzmir’in FISU tarihindeki en başarılı UNIVERSIADE organizasyonunu gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: ‘Bu kapsamda İzmir’de 320 trilyon liralık yatırım yapıldı. Spor salonları yenilendi, yeni spor alanları yapıldı, yüzme havuzları, tenis kortları yapıldı. Kent dönüşümüne örnek olacak Oyunlar Köyü yapıldı. Dünyanın 141 ülkesinden 10 bin genç geldi. Bu sayede bu kenti tanıttık.

UNIVERSIADE hedefi olmasaydı bu kadar tesis 20 – 25 yılda yapılamazdı. EXPO da böyle. İzmir’in 30 – 40 yılda geleceği noktayı daha da aşağıya çekecek, kenti geleceğe taşıyacak bir organizasyonolacak.’ Başkan Kocaoğlu öğrencilerden gelen bir soru üzerine de, ‘İnciraltı’nın planlanması gerekiyor, ama İnciraltı’nın EXPO sopası ile planlanması doğru değil’ dedi.

KOCAOĞLU, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda Türkiye’de kredibilitesi en yüksek belediye olduğunu söyledi. 2004 yılından bu yana 500 milyon YTL borç ödediklerini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, ‘Bizden önceki 10 yıl boyunca ödenen borç miktarı 31.8 milyon YTL’ydi. Biz, 2.5 yılda 500 milyon YTL borç ödedik. Türkiye’de İzmit ve Ankara’nın ardından en borçlu 3. belediyeydik ama şu anda kredibilitesi en yüksek belediyeyiz’ diye konuştu.

Star Ege – 06.04.2007