Kocaoğlu: ’2007’de ektik, 2008 hasat zamanı’

Kocaoğlu: ’2007’de ektik, 2008 hasat zamanı’

Kocaoğlu, yeni yılda kentin çehresinin değişmiş olacağını söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de alt yapıdan arıtmaya, kültür-sanattan ulaşıma kadar pek çok önemli projenin 2008’de tamamlanarak halkın hizmetine sunulacağını söyledi.

Kocaoğlu, 2008’in, “açılışlar yılı” olduğu kadar, yeni yatırımların.. startının verildiği ve İzmir’in kangrenleşmiş bazı sorunlarının daha “çözüm yılı” olacağı müjdesini de verdi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, yeni yıl mesajında şunları söyledi:

“Çok yoğun tempoyla çalıştığımız bir yılı geride bıraktık. Kentimizin geleceğine dönük büyük adımlar olarak gördüğümüz projelerimizin çoğuna, 2007 yılı içinde start vermiştik. 2008, attığımız bu tohumların ürün vereceği, yatırımlarımızın meyvelerini toplayacağımız bir yıl olacak. Özellikle son birkaç yıldır kabuğunu kırıp atağa kalkan İzmir için, 2008 yılı, inanıyorum ki, bir dönüm noktası sayılacak. Pek çok önemli projemiz, 2008 yılı içinde tamamlanıp hizmete girecek. Alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve planlanmış bir kent olarak İzmir, yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibesini giderek artıran bir kent olacak.
Başkan’ agöre İzmir’ i bekleyen güzellikler

* Kuzey-güney aksı hızlı ve konforlu ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmış olacak.

* Akçay Caddesi’nde 3, Anadolu Caddesi’nde 3 olmak üzere İzmir’in kuzey-güney aksındaki ana güzergahında 6 karayolu alt-üst geçidi ulaşıma açılacak; kesintisiz trafik sağlanacak.

* Sasalı’da 425 bin metrekarelik alanda imalat çalışmaları devam eden Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçelerinden biri olacak olan “Doğal Yaşam Parkı”, İzmir’in yeni cazibe merkezi olacak.

* Çiğli Kent Ormanı ile Yelki’de iki ayrı yerde toplam 800 bin metrekarelik yeşil alan İzmirlileri ağırlayacak.

* Belkahve’deki taş ocaklarının yerini yeşil doku almış olacak.

* Bornova’da yaşama geçirilen Homeros Vadisi Projesi tamamlanacak ve İzmir yeni bir cazibe merkezine daha kavuşmuş olacak.

* İzmir’in ilk çağdaş ve uluslararası normlarda sanat merkezi olacak olan 1280 kişi kapasiteli bir büyük salonu, iki adet küçük salonu, otoparkı, sergi mekanları gibi alanları kapsayan Adnan Saygun Sanat Merkezi, sanatseverlerin hizmetine sunulacak.

* Bornova Kültür Merkezi halkın kullanımına sunulacak.

* 1.140 izleyici kapasiteli Güzelbahçe Amfitiyatro inşaatı tamamlanıp hizmete alınacak.

* Narbel konutları ile İnönü ve Atatürk mahallelerini birbirine bağlayan ve Balçova üzerinden Mithatpaşa Caddesi’ne ulaşımı kolaylaştıran yolun inşaat çalışmaları tamamlanıp ulaşıma açılacak.

* Örnekköy ve TOKİ konutları, yeni yol ile Girne Bulvarı ve Anadolu Caddesi’ne bağlanmış olacak.

* Girne ve Gün Sazak Bulvarı ile deniz arasında kalan yağmur havzası, 8.5 kilometrelik kanal döşenmesiyle su baskınlarından kurtulmuş olacak.

* Yeni bağlanan ilçe ve beldelerin en önemli sorunlarının başında gelen “evsel atık sorunu”, biyolojik ve doğal filtreli arıtma tesisleri ile çözülecek.

* Kemeraltı’nın eski canlı günlerine döndürülmesi ve turistik cazibesinin arttırılması amacıyla yürütülen Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi kapsamında 49 parsel 72 işletme ile sokak başlarındaki tarihi mekanların restorasyonu bitmek üzere. 2008’de projenin ikinci etap çalışmaları da başlayacak. Kemeraltı, buram buram tarih kokacak, ticaret-turizm dinamizm kazanacak.

* Havagazı Fabrikası ile tarihi DGM binalarının restorasyonları tamamlanmış olacak. Eski DGM binası İZSU hizmet binası, eski Havagazı Fabrikası ise kültür-sanat aktiviteleri için hizmete açılacak.

* Agora ve çevresinin tarih ve sanat merkezi olarak düzenlenip Kadifekale-Agora ve Kemeraltı aksının bütünleştirilmesi çalışmaları sürüyor. Agora kazı alanının genişletilmesine yönelik kamulaştırma çalışmalarında önemli mesafeler alındı. Çalışmalar 2008’de de sürecek, bölge turizm-ticaret amaçlı düzenlenecek.

* Balçova ve Narlıdere’de 20 bin olan jeotermal ile ısının konut sayısı bu yıl 24 bin 500’e çıktı. Yeni yılda sürekli jeotermal ile ısınan ve sürekli sıcak su avantajına sahip olan konut sayısı 30 bin 900’e yükselecek.

* Kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere Buca’da inşa edilmekte olan 578 konut tamamlanacak.

* Uzundere’de inşa edilen 3080 konut bitmek üzere. Büyükşehir Belediyesi bunların 924 adedini, yine kentsel dönüşüm projelerinde kullanmak üzere satın aldı. 30 yıl önce “heyelan bölgesi” ilan edilen , Kadifekale ve eteklerindeki sağlıksız ve tehlike altındaki konutlarda oturan 2500’ün üzerinde vatandaşımız, Uzundere’deki toplu konutlara taşınmış olacak. Boşaltılacak olan 40 bin metrekarelik alan, rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

* Yeni bağlanan ilçe ve beldeler ile köylerin büyük bölümünün içme suyu ile ilgili problemleri çözülmüş olacak. 2008’de 625 kilometre içme suyu şebekesi döşenecek.

* Yeni bağlanan ilçe ve beldelerde inşa edilmekte olan “çok amaçlı salonlar” yöre halkının kullanımına sunulacak.

* ESHOT ve İZULAŞ toplu ulaşım filolarına 200’ü solo, 200’ü körüklü, 100 adet de midibüs olmak üzere 500 yeni otobüs katılmış olacak.

* İmar planlamalı tamamlanan Turan ile Alsancak Liman gerisi arasındaki 550 hektarlık alanı kapsayan 3. Kent Merkezi’nde, turizm-ticaret, alışveriş ve kültür mekanlarını içeren yeni yapılar yükselmeye başlayacak.

Yenigün / 31.12.2007 {nomultithumb}