Kocaoğlu, 150 milyon euro krediyle dönüyor

Ankara'da Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile EXPO çalışmalarını değerlendiren Başkan, Avrupa Yatırım Bankası Türkiye Masası Şefi Lucius'la "bugüne kadar bir yerel yönetime verilen en yüksek kredi"ye de imza attı

 

ERTAN GÜRCANER/RIFAT BAŞARAN (Yeni Asır 15.03.2007{nomultithumb})

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ile Ankara'da bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO çalışmalarını değerlendirdi.
"Sayın Gül ile yaptığımız toplantıda 'İnciraltı nasıl olur'u tartıştık" diyen Kocaoğlu, önümüzdeki hafta yine Ankara'da Abdullah Gül'le İnciraltı'nın planlanmasına ilişkin teknik elemanların da katılacağı bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Önemli miktarda
Akşam saatlerinde Ankara Sheraton Otel'de Avrupa Yatırım Bankası Türkiye Masası Şefi Hakan Lucius'la bir araya gelen Başkan Kocaoğlu İzmir'e 4 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeli 150 milyon euroluk hızlı tren projesi kredisine de imza attı. Başkan Kocaoğlu ile el sıkışan Lucius bu kredinin Avrupa Yatırım Bankası tarafından bugüne kadar yerel bir yönetime verilen en yüksek kredi olduğunu söyledi.
İnciraltı'nda imara açılması öngörülen 4 bin 700 dönümlük alanın planlanması karşılığında belediyeye yüzde 40 yasal terklerin olacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Bu arazileri bir alanda toplayarak devletin kasasından bir kuruş kamulaştırma bedeli çıkmadan 1880 dönüm elde edilebilir. Bunun 1500 dönümlük bölümünde de rahatlıkla EXPO yapılabilir. Bunu Sayın Gül'e anlattık" diye konuştu.

Genel sekreterlik
Kocaoğlu EXPO'da genel sekreter kimin olacağı konusunda da çalışma yapıldığını, kısa sürede genel sekreterin kim olacağını Gül'ün kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

Sadece 1 saat yetti
Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantının ardından Başkan Kocaoğlu akşam saatlerinde de Genel Sekreter Vekili Ersu Hızır ve Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener'le birlikte Ankara Sheraton Oteli'nde Lüksemburg'tan gelen Avrupa Yatırım Bankası Heyeti ile bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Yatırım Bankası arasında 150 milyon euroluk kredinin kullanımına ilişkin anlaşma taraflarca imzalandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi adına sözleşmeye imza atan Başkan Kocaoğlu imzalanan sözleşmeyi Hazinenin de onaylamasının ardından en geç 3 ay içinde kredinin serbest kalacağını söyledi. Avrupa Yatırım Bankasından alınan kredinin Aliağa Menderes Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören Hızlı Tren Projesi'nin başta vagon alımı olmak üzere tüm aşamalarında kullanılacağını beliten Başkan Kocaoğlu 150 milyon euroluk kredinin Avrupa Yatırım Bankasının bu güne kadar bir yerel yönetime verdiği en büyük kredi olma özelliği taşıdığını da sözlerine ekledi.

Örnek işbirliği
Hızlı Tren Projesi'nin Türkiye'de kamu-yerel yönetim işbirliği açısından bir ilk olduğunu ve büyük önem taşıdığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu bu projenin gerek TCDD gerekse Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurumlar arası örnek işbirliği olarak gösterildiğine dikkat çekti. Kredinin 4 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeli bir kredi olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu Aliağa- Menderes Raylı Sistem Projesinin gelişmesi için 150 milyon euroluk kaynağın alınmasının İzmir kentinin yatırımlarının da hızlanması konusunda ellerini kuvvetlendireceğini söyledi. Kentin diğer acil ihtiyaçlarını öz kaynaklar dikkate alınarak stratejik planda daha önce belirlediklerini hatırlatan Kocaoğlu "Bu anlaşma ile yapacağımız yatırımların takvimini öne çekme olanağına kavuştuk" diye konuştu.

"Rekor kırıp anlaşmayı imzalıyoruz"
Avrupa Yatırım Bankası Türkiye Masası Şefi Dr. Hakan Lucius ta varılan anlaşmanın iki önemli özelliği olduğunu söyledi. Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'de ilk kez bir belediyeyle bu kadar yüksek bir kredi anlaşması yaptığının altını çizen Lucius sözlerini şöyle sürdürdü: "Umarım ki bu anlaşmanın gerisi gelir. Bu anlaşmanın ikinci önemli özelliği ise 4 yıl önceye dayanan bir kurul kararı sonucu gerçekleşmesiydi. Hayata geçmesi ve imzalanması bu günü buldu. Bugüne kadar her yıl kurul kararı yenilendi. Kredi umuyorum en kısa sürede İzmir'e kazamdırmış olacağız. Bunun için çok mutluyum."

"İnciraltı'nın kurtuluşu"
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile EXPO konusunda gelinen son noktayı değerlendirdiklerini ifade eden Kocaoğlu, görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile bir araya geldiklerini ifade etti. Gül'e EXPO'nun İnciraltı'nda yapılabilmesi için mülk sahiplerinin, meslek odalarının, kentin kanaat önderlerinin, üniversitelerin hepsinin mutabık kalacağı bir planlama yapılması gerektiğini belirten Başkan Kocaoğlu, göreve geldiği günden bu yana üzerinde çalıştığı İnciraltı'nın kurtuluş formülü hakkında da Gül'e bilgi verdi.