Kültürpark’ta Otopark hayali suya düştü

Kültürpark'a yeraltı otoparkı yapılmasına imkan veren plan değişikliğine karşı Ziraat Mühendisleri, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odaları İzmir Şubeleri olarak açtığımız davada İzmir 1. İdare Mahkemesi'nden iptal kararı geldi.

Yenigün gazetesi'nin konuyla ilgili haberi şöyle;

Otopark hayali suya düştü

Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’ta yapmayı planladığı 590 araçlık yeraltı otoparkına itiraz eden üç meslek odası ve 10 kişinin girişimleri zaferle sonuçlandı. İlk başta Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığı gerekçesiyle belediyeye problem yaşatan daha sonra bilirkişi raporları ile aleyhinde karar çıkan otopark inşaatını, İzmir 1. İdare Mahkemesi iptal etti. Mahkeme otoparkın ekolojik dengeyi bozduğuna, Kültürpark’ın yapısına uygun çalışmanın yapılmadığına karar verdi.

30 gün süre

Geçtiğimiz aylarda Kocaoğlu’nun avukatları ile birlikte bizzat yapım gerekçesini açıklamak için katıldığı duruşmanın ardından çıkan karar belediyede şok etkisi yarattı. İmar Planı’nın iptalinin istendiği mahkeme kararında belediyeye otuz gün süre verildi. Otopark yapımını iptal ettiren davacılardan biri olan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Belediye ile ortak çalışma yapmaya hazırız. Kocaoğlu’nun kendisine burada otopark yapılamayacağını söylememize rağmen bir türlü uzlaşamadık. Kültürpark’ta yapılacak yeni işlem için işbirliğine hazırız” derken, tarafların avukatı Senih Özay ise, “Doğal güzelliğin oraya hitap etmeyen amaç uğruna bozulamayacağını söylemiştik ve şimdi haklı çıktık” dedi.

Yenigün / 08.02.2008