Kültür merkezi olmazsa kongre salonu yapalım

VALİ KÖKSAL, BAKAN KOÇ İLE ADNAN MENDERES HAVAALANI VIP SALONU'NDA GÖRÜŞTÜ

Bakan, 15 dakikalık görüşme sonunda, Bornova'da temel çukuru aşamasında kalan projenin genişletilerek hayata geçirilmesi konusunda ikna oldu, akşam da müjdeyi verdi

İLKER ÇOBAN(Yeni Asır 22.02.2007){nomultithumb}


Bakan Atilla Koç, Vali Oğuz Kağan Köksal'ın kültür merkezi projesiyle ilgili bilgilendirmesini dikkatle dinledi, hiç tereddüt etmeden, "Kongre merkezi yapalım" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Bornova'da temel çukuru aşamasında kalan kültür merkezi projesini genişleterek 50 milyon YTL'lik kongre merkezine dönüştürüleceği müjdesi, sevinç yarattı.
Bakan Koç'un 1993 yılında kazılan ve öylece bırakılan çukura yapılacak dev kongre merkezinin inşaatını da Mayıs ayında başlatacaklarını açıklaması, büyük heyecana neden oldu. Müjdeli haberi önceki akşam İzmir Resim Heykel Müzesi'ndeki bir serginin açılışı sırasında veren Bakan Koç, "İzmir Valimiz ile beraber "Madem elimizde böyle bir alan var, değerlendirelim, dedik. İzmir'in de kongre merkezine ihtiyacı olması nedeniyle projeyi genişletmeyi uygun bulduk. Projesi hazırlandıktan sonra bütçemizden ödenek ayırıp inşaatı başlatacağız. Bu süreç de Mayıs ayını bulur" diye konuştu.

14 yıl sonra
Tam 14 yıl sonra el atılan temel çukuru, geçen sürede 10 Kültür Bakanı, 6 Vali, 10 İl Kültür Müdürü eskitti. Kültür merkezini, kongre merkezine dönüştürerek çukuru kurtarma düşüncesini, Bakan Atilla Koç'u Adnan Menderes Havaalanı'nda karşılayan Vali Oğuz Kağan Köksal açtı. Bakan ile VIP Salonu'nda 15 dakika baş başa görüşen Vali Köksal, kültür merkezinin durumunu anlattı. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi veren Vali Köksal, 'Burasını kongre merkezine dönüştürebiliriz" dedi. Bakan Koç da, Vali'yi haklı buldu; kültür merkezi yerine kongre merkezi yapma ve inşaatı bu yıl içinde başlatma sözü verdi.

Dev bir hayaldi
Bornova Kültür Merkezi projesinin temeli, 13 Mart 1994'te yerel seçimlere sadece 15 gün kala atıldı. Kültür Bakanlığı, seçimler öncesi, İzmirlilere tam anlamıyla gövde gösterisi yaptı. Mevcut bütçeyle karşılanması mümkün olmayan yatırım, göstermelik bir temel atma töreniyle vatandaşlara duyuruldu. Açılışın daha da dikkat çekici olması için temel atan kişi de dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar oldu. Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından da kültür merkezi projesinin adı anılmadı. Türkiye ve İzmir, yeni seçimler yaşadı. 10 Kültür Bakanı değişti, ancak bugünün değeriyle 40 milyon YTL'lik "dev proje", "dev hayalden" bir adım öteye gidemedi.

 

Üç başkan da talip olmuştu
Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür merkezi inşaatı ile ilgili 14 yılda sadece temel attı ve oluşturduğu çukurun etrafını dikenli telle çevirdi. İnşaat ruhsatı almak için Bornova Belediyesi'ne dahi başvurmayan Kültür Bakanlığı, geçen sürede tek bir çivi dahi çakmadı. Temel çukuruna, temel atıldıktan sonra görev yapan Bornova Belediye başkanları Aysel Bayraktar, Cengiz Bulut ve Sırrı Aydoğan, talip oldu. Başkanlar, görev yapan 10 Kültür Bakanı ile görüşerek "Ya bu projeyi hayata geçirin, ya da bize verin biz bitirelim" teklifi getirdi, ancak hiçbir bakan bu teklife yanaşmadı.

NE DEDİLER?
Bu işle çok uğraştım
Aysel Bayraktar (Bornova Belediye eski Başkanı):
Kültür Merkezi'nin yapılması için çok uğraş verdim. O çukuru kazdıran dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar ve daha sonraki bakanlarla görüştüm. 'Siz başlayın, ben İzmir'deki hayırseverleri devreye sokarak bitireceğim' dedim. Ama hep, 'Paramız yok, uğraşamayız' yanıtı aldım."

Beklemede kaldık
Sırrı Aydoğan (Bornova Belediye Başkanı):
Çukur için belediye olarak geçen yıl girişimde bulunduk ve Kültür Bakanlığı'na, 'Bize verin, hiç olmazsa yeşillendirelim' dedik. Daha sonra 2007'de yatırım programına almayı planladıklarını duyduk. Bu nedenle beklemede kaldık. Sorunun çözüme kavuşacak olmasına çok sevindik."

Egeli faktörü
Ekrem Demirtaş (İTO Başkanı): İzmir'in bir çukuru daha kapatılarak faydalı hale getiriliyor. Ege'den bakan çıksın diye ısrarımızın neticesi bu. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Aydın'da doğmuş, İzmir'de eğitim görmüş. İzmir'i çok yakından tanıyor ve bizler onun hemşehrileriyiz. Böyle bir projeyi başlatıyor olması beni sevindirdi.