Kültür Bakanı’yla ALLİANOİ zirvesi

‘Alianoi Antik Kenti sorunu’nun tarafları, 6 Ekim’de, İzmir’de, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılacağı toplantıda bir araya gelecek.

İZMİR DHA

‘Hukuksuzluk yapılıyor’ iddiası
YORTANLI Barajı’nın suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan, dünyanın bilinen en eski antik kaplıca kenti Allianoi’nin kaderi, belirsizliğini koruyor. Allianoi Girişim Grubu üyeleri, tarihi mirasının üzerinin kumla kaplanması işleminin durdurulması için açılan davanın hala sürdüğüne dikkat çekiyor, yapılanın hukuksuzluk olduğunu iddia ediyor. 

‘Kapladıkları gibi toplarlar!’
İZMİR’DE, 6 Ekim’de, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla ‘zirve’ yapılacak. DSİ yetkilileriyle Alianoi Girişim Grubu üyeleri bir araya gelecek. Grup sözcüsü İffet Diler, “Yargı süreci bitmedi. Mahkeme kararından sonra, Allianoi’yi kumla kaplayanlar, kapladıkları gibi toplarlar” dedi.

İzmir’de turizm paneli
İZMİR Ticaret Odası (İTO) ilkini 2008’de düzenlediği Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi’nin ikincisine ev sahipliği yapacak. Akdeniz’de Turizm: Kruvaziyer Turizmi ve Akdeniz’de Ticaret temalarıyla 14 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek. Türkiye’nin yanı sıra 11 ülkeden oda başkanları, kruvaziyer şirketi üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 42 temsilci katılacak.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, zirveyle ilgili şu bilgiyi verdi: “Akdeniz’de ortak liman ve lojistik merkez yatırımları, ulaşım sorunları ve çözüm önerileri, limanlar arasında direkt feribot ve kruvaziyer seferlerinin geliştirilmesi, yat turizmi ve bölgesel geçişlerin kolaylaştırılmasıyla alternatif turizm türleri konuşulacak. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohammed-Rachid da gelecek.

Kaynak: Milliyet Ege – 05.10.2010 {nomultithumb}