Küçükçekmece yenileniyor

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında baştan aşağı yenilenmesi planlanan İstanbul'un en kalabalık ilçesi Küçükçekmece, bu değişimden en büyük payı alıyor

İstanbul Haber Servisi – İstanbul'un en yüksek nüfusa sahip ilçesi Küçükçekmece, kentsel dönüşüm projeleri ile değişimin ve rantın merkezi haline geliyor.

Küçükçekmece; kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında baştan aşağı yenilenmesi planlanan İstanbul'da, değişimden en çok payı alan ilçe oldu. Geçen hafta İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) basına kapalı gerçekleştirilen ve 25-30 anabilim dalından yaklaşık 250 öğretim üyesinin katıldığı toplantıda, Tıp Fakültesi'nin acil servis dışındaki tüm birimlerinin Olimpiyat Köyü'ne taşınıp taşınmaması tartışıldı. Maliye Bakanlığı'nın İÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 120 dönümlük alandan 1400 dönümlük Olimpiyat Stadı'nın kuzeyindeki alana taşınması konusunda henüz bir karara varılamadı. Toplantıda fakültenin akademik kurulu ikiye bölündü. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak ve bir grup akademik kurul üyesi, hastaneyi yenilemenin daha masraflı olduğunu ve taşınılması gerektiğini söylerken karşı taraf ise "Yerimizde kalalım. Burası rant alanı. Biz gidince herhalde otel ya da ticaret merkezi yapılacak" görüşünü savundu. Yapılan gizli toplantının ardından gözler akademik kurulun alacağı karara çevrildi. Üniversitenin taşınması kararlaştırılırsa Diş Hekimliği, Eczacılık fakülteleri ve Florence Nightingale Hastanesi'nin de içinde bulunduğu tüm birimlerin 4 yıl içinde yeni yerlerine taşınması planlanıyor.

Bin bina yıkılacak

Küçükçekmece'deki bin bina da Atatürk Havalimanı'ndan uçakların iniş-kalkış güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle yıkılacak. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havalimanında bulunan 3. pistin daha verimli olarak kullanılabilmesi için Kartaltepe ve Teyfikbey mahallelerinde kaçak yapılan yaklaşık bin yüksek binanın yıkılmasına karar verdi.

Burada yaşayan yaklaşık 20 bin kişi Olimpiyat Stadı çevresinde haziran ayında temeli atılacak sosyal konutlara yerleştirilecek. Projenin iki yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor. İlçede yıkılacak binalar arasında Küçükçekmece Belediye binası da bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl düzenlediği uluslararası yarışmada seçilen kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesiyle de Küçükçekmece'ye yeşil donatı alanları, otopark, park alanları, marina, 7 yıldızlı bir otel ve aquapark yapılacak.

Cumhuriyet – 01.05.2007