Küçük şeylere takılmayın.

<Aylin GÜRBÜZ>
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İzmirlilerin çok küçük şeylere takıldığını belirterek, izlenen vizyon ve misyonlarının büyük olması gerektiğini söyledi.

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İKA) resmi açılışı için İzmir’e gelen ve Kemalpaşa’da ‘Yerel Yönetimler Şurası’na da katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olan İzmir’in tüm dünyayı düşünerek, hareket etmesinin kazanç olacağını vurguladı. Yakın geçmişte İzmir’e gelerek “İzmir’lilere artık ufak tefek işlerle uğraşmayın “diyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün sözlerini adeta tekrarlayan Şener, Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olan İzmir’de yaşayanların tüm dünyayı görerek, gereklerini yerine getirmesinin kent için büyük fayda sağlayacağını kaydetti. İKA’nın 4. Olağanüstü Kalkınma Kurulu toplantısında İzmir’in büyük düşünerek büyük işler çevirmesi gerektiğine dikkat çeken Şener, “ Artık kalkınma ajansınız var. Buradaki vizyon ve bakış açınız tüm Türkiye’ye yetmelidir. Küçük önemsiz şeylere takılmayın” dedi. Türkiye’de 24 tane kurulması planlanan bölgesel kalkınma ajanslarının Çukurova ile birlikte ilkinin İzmir’de oluşturulduğunu söyleyen Şener,  bu konuda daha önce sadece Çukurova’yı planladıklarını, ancak bu kentten gelen aşırı talepler üzerine buna İzmir’i de dahil etmeye söz verdiklerini dile getirdi.
Sev ve Kazan
Şener, ajansın temel felsefesinin AK Parti’nin temel felsefesiyle aynı niteliği taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Milleti kurtaracak olan milletin kendi azmi ve kararlılığıdır’’ sözünden hareketle Kalkınma ajanslarının temel felsefesi bir ilin kendi kendini kalkındırmasında yatmaktan geçmektedir. Burada herkese büyük görevler düşmektedir. Artık sevmenin bir karşılığı vardır. Kentteki vatandaşlar, girişimciler ve sivil toplum örgütleri kenti kalkındırıcı projeler hazırlayacaklar. Ajanslar da ’’Sev ve Kazan’’ diyerek yararlı projelere destek olacak.”
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, İzmir Kalkınma Ajansı 4. Kalkınma Kurulu toplantısında söz alamaması üzerine toplantıyı terk etti. Toplantı başladıktan sonra söz alma talebinin Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan tarafından uslüba aykırı gerekçesiyle geri çevirmesi üzerine salondan ayrılan Baratalı, “Kalkınma Ajansları Kanu’nun çıkarılmasındaki çabalarımızı dile getirecektim. Ancak söz alma talebimi Sayın Kalkan uygun bulmadı. Ben de İzmir’e başarılar diliyorum” dedi.
Şener İKA toplantısı çıkışında yürümeyi tercih ederek yol boyunca İzmirlilerle selamlaştı. Pasaport’a kadar beraberindeki heyet ile yürüyen Şener’e İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, gelecekte İKA’nın binası olması planlanan Devlet Malzeme Ofisi binasını gösterdi.
Yenigün – 14.01.2007