Kisebükü kurtuldu

Cavit AKGÜN / MUĞLA (DHA) 

Muğla İl Genel Meclisi, Gökova Körfezi Kisebükü Koyu’na yapılacak olan 450 yataklı otel inşaatına onay vermedi. Yatırımcı BBK firmasının plan tadilatı talebi reddedildi.

GÖKOVA Körfezi’nin önde gelen koylarından dalışın bile yasak olduğu Kisebükü’nde 160 dönüm alan üzerinde 450 yataklı tesis kurabilmek için gerekli izinleri alan yatırımcı firma BBK, Muğla İl Genel Meclisi’ni geçemedi. Söz konusu yatırımın gerçekleşmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nın koyda yaptıkları Arkeolojik ve Doğal SİT derecelendirmelerinin ardından, yapılması gereken Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları’ndaki değişikliğe İl Genel Meclisi onay vermedi. Plan değişikliğine Ak Parti’li üyelerin 11 kabul oyuna karşılık CHP’li ve MHP’li üyeler 28 ret oyu verdi.
İl Genel Meclisi’nin Kisebükü imar planı değişikliği oylamasının gündemde olduğu toplantısında Muğla Emniyet Müdürlüğü geniş güvenlik önlemleri aldı. Ancak oylama köylülerle çevrecilerin beklediği gibi sonuçlanınca herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Oylama sırasında CHP ve Ak Parti’li üyeler arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı.

Komisyon raporları

Toplantı “İmar ve Bayındırlık Komisyonu” ile “Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonu” ve “Çevre ve Sağlık Komisyonu” tarafından koyda ayrı ayrı incelemelerle ilgili olarak hazırlanan raporların okunmasıyla başladı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda, “bölgedeki arkeolojik ve doğal sit sınırlarının yeterince irdelenmediği” belirtildi. Koruma Amaçlı İmar Planları’nın bulunduğu yerleşim dikkate alınarak hazırlanmasının esas olduğu kaydedilen raporda, ana plan hazırlanmamış olduğundan, öneri imar planı tadilatının reddedilmesi gerektiği vurgulandı.

YATIRIMA ENGEL

? Ak Parti’li üyeler CHP ve MHP’li üyeleri yatırımı engellemekle suçladılar. Meclis Üyesi Ceyhan Eroğlu, “Burada 300 milyon euroluk yatırım yapılacak. Bu tür kararlar yabancı yatırımcıyı ürkütüyor” derken, Saffet Kocabıyık, “Antalya’ya 10 milyon turist gelirken, Muğla’ya 2 milyon geliyor. Bunun sebebi SİT kararları, yasalar. Yatırımcı engellenirken, Muğla turizmi deengelleniyor” dedi.

YENİDEN YAPILMALI

? CHP’li Bodrum İl Genel Meclisi Üyesi Mükerrem Uyar, koyda derecelendirmenin yeniden üniversite çevrelerine, bağımsız uzmanlara yaptırılması gerektiğini belirterek, “Burası korunması gerekli dünya mirası bir yer. Koyları korumadan turizm gelirlerini artıramazsınız. Şu anda Mazı’da kaçak yapısı olmayan yok. Köylü plansızlık nedeniyle kaçak yapı yapmak zorunda kalıyor. Ama bir yatırımcı çıkıp geliyor, ona özel planlama hazırlanıyor. Burada önce Kıyı Master Planı yapılmalı” dedi.

NE DEDİLER

? Ak Parti Grup Başkan Vekili Ceyhan Eroğlu, Kisebükü’ne yapılacak yatırım ile ilgili Mazı Köyü’nde referandum yapıldığını ve köylülerin yatırıma “evet” dediklerini belirtti. Eroğlu, “Komisyonların kararı siyasidir. Komisyonların kararına Ak Parti Grubu olarak ret oyu veriyoruz” dedi.
? CHP Grup Başkan Vekili avukat Akın Üstündağ, çevredeki parsellerle birlikte bir bütün olarak etkileşim alanı dikkate alınmadan koruma amaçlı imar planının yapıldığını belirtti. Üstündağ, CHP grubunun plan değişikliğini reddine, komisyon raporunun kabulüne karar verdiğini söyledi.
? MHP Grup Başkan Vekili Coşkun Tutal da “Yatırıma karşı değiliz, ama bu koy miras değil, emanettir. Yatırımcıya planlama istenirken, köydeki vatandaşların yerleri planlama dışı kalmış” diyerek, komisyon raporlarını kabul edeceklerini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet Ege – 09.08.2010