İkinci termik santral seferi

Aliağa’ya 18 yıl önce kurulmak istenen ancak tepki ve hukuk mücadelesi sonucu yapımından vazgeçilen termik santral için tekrar girişim başladı

Münir Koçaslan / ÖZEL HABER – Milliyet Ege – 09.07.2007{nomultithumb}

İzmir’in Aliağa İlçesi’deki Çakmaklı Köyü ile Gencelli Koyu’na kadar uzanan araziye, 1989 yılında yapılmak istenen kömürle çalıştırılacak termik santral yine gündeme geldi.
Bundan 18 yıl önce bacalarından çıkacak zehirli gazın çevre ve insan sağlığına zarar vereceği gerekçesiyle, halkın direnişi ve hukuk mücadelesi sonucu yapımından vazgeçilen santral, için girişimler başladı.
Önce ENKA, Enerji Piyasası Düzenlene Kurulu’na lisans başvurusunda bulundu. ENKA bir süre sonra bu talebinden vazgeçti. Ardından Habaş devreye girdi. Bu başvurunun henüz inceleme ve değerlendirmeye alınmadığı belirtildi.
Ege Çevre Platformu Dönem Sözcüsü, avukat Arif Ali Cangı, santralın kurulması halinde, telafisi imkansız zararlars meydanaz geleceğini savundu. Cangı, şöyle dedi:,

Aliağa risk altında
''Demir çelik fabrikaları, gemi söküm tesisleri ve diğer tesislerin yarattıkları kirlenme nedeniyle, Aliağa yöresi zaten çevre ve canlı yaşamının çok büyük risk altında olduğu bir bölgedir. Varolan kirletici faaliyetlerin önüne geçilmesi gerekirken, yeni bir kirletici faaliyet gündeme getiriyorlar. Kurulmaya çalışılan termik santral, yalnızca Aliağa için değil, İzmir kent merkezi, Kuzey Ege kıyıları ve hatta bölgenin tamamı için büyük bir çevresel felaket yaratacaktır.
Özellikle çok daha temiz ve ekonomik olan rüzgar, güneş enerjisi gibi seçenekler dururken, bu santralin yapımından derhal vazgeçilmeli.

Yeni Yatağanlar istemiyoruz
Doğal ve kültürel değerlerin korunması konusunda şimdi daha güçlü durumdayız. Onsekiz yıl önce olduğu gibi, Ege’nin duyarlı insanları, doğal değerleri korumak için çabalayan demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları bu kez de Aliağa’da termik santral kurulmasına izin vermeyecek. Yeni Yatağanlar yaratılmasının önüne geçeceğiz.''

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU:

Lisans başvurusu yapıldı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ege Çevre Plaformu’nun yazılı başvurusu üzerine şu bilgiyi verdi: ''Enka Enerji Üretim A.Ş., Aliağa’da kurulması planlanan bin 600 megavat gücündeki ithal kömür yakıtlı termik santral için 8 Şubat 2007’de üretim lisansı başvurusunda bulundu. Şirket, 22 Şubat’ta bu talebini geri çekti. Diğer taraftan; Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. aynı bölgede kömür yakıtlı termik santral için 9 Mayıs 2007’de kurumumuza otoprodüktör lisansı başvurusunda bulundu. Söz konusu başvuru henüz inceleme ve değerlendirmeye alınmamıştır''

AKP’Lİ TAHA AKSOY

İthal kömür kullanılacak
Kömür sektörünün üst düzey yöneticilerinden AKP’li İzmir Milletvekili adayı Taha Aksoy, Aliağa’ya kurulmak istenen santralın çevreye zarar vermeyeceğini savundu. Aksoy, Milliyet EGE’ye yaptığı açıklamada, ''Santral ithal kömürle çalışacak. Yani o kömürün kükürt oranı düşük, kalori değeri çok yüksek. Mesela 3 ton yerli kömür yerine 1 ton ithal kömür yakıyorsunuz. Yani çevrecilerin ithal kömüre dayalı termik santrale bir şey diyeceklerini sanmıyorum. Böyle bir projenin varlığından haberdarım'' diye konuştu..