İkinci Ümraniye faciası kapıda!

İzmir'in çöp deposu haline gelen Harmandalı bölgesinde yaşayanlar, bu duruma tepkilerini İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları eylemle gösterdi.

Konak Eski Sümerbank önünden belediye binasına kadar ellerinde pankartlarla yürüyen Harmandalı sakinleri belediye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Hüseyin Özdem, Harmandalı'nda çöp dağlarının her geçen gün biraz daha büyüdüğünü ve evlerle çöp dağları arasında otuz metrelik mesafe kaldığını belirterek, çöplerden sızan kimyasal ve tıbbi atıklar nedeniyle sokakların yürünmez hale geldiğini ifade etti.

Özdem, büyük salgınlardan ve kitlesel ölümlerden endişe ettiklerini vurgulayarak, "Yarın Harmandalı Ümraniye örneğini yaşar mı, biz bu patlama sesinden sonra bir daha uyanabilir miyiz, yönetimlerin bu vurdumduymazlığı niye, soruyoruz" dedi.

Harmandalı halkının yaşam hakkının gasp edildiğini ifade eden Özdem, taleplerinin Harmandalına çöp akışının hemen kesilmesi, kalan çöplerin zararsız hale gelebilmesi için metan gazı salınım bacalarının ve gazların ayrıştırılması için gerekli tesislerin acilen kurulması ve çalıştırılması olduğunu dile getirdi.

Erkan Çınar İzmir

Birgün -23.02.2007