Kim, nerede oturuyor hepsi ortaya çıkacak

Türkiye İstatistik Kurumu görevlileri, kentin yerleşim yapısını ve nüfusunu tam olarak belirlemek amacıyla çalışma başlattı. Bina tespiti tamamlandı. Vatandaşların sayımı Vali Köksal’dan başlatıldı

İZMİR DHA Milliyet EGE 18.12.2006

Türkiye çapında yürütülen ‘adresi dayalı nüfus kayıt sistemi’ çalışmaları İzmir’de de başlatıldı. Türkiye İstatistik Kurumu görevlileri, ilk olarak Vali Konağı’nı ziyaret etti. Vali Oğuz Kağan köksal ve Olcay Hanım, bilgi formlarını doldurdu.
Vali Köksal, İzmir’de il ve ilçe kurullarının oluşturulduğunu, bina kayıtlarının tamamlandığını belirtti. Sıranın, binalarda yaşayanlara geldiğini söyledi. Belediye sınırları dışındaki bina tespitlerinin Özel İdare tarafından yapıldığını kaydeden Vali Köksal, mart ayı sonuna kadar kişi bilgilerinin de tamamlanacağını ifade etti. Vali Köksal, listelerin muhtarlıklarda asılacağını, iki aylık sürede eksikliklerin tamamlanacağını diye getirdi.

Hazirana kadar sürecek
Çalışmaları haziran ayına kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirten Köksal, şöyle dedi: ''Türkiye İstatistik Kurumu görevlileri, mart ayına kadar bütün hanelere tek tek gidip kent genelinde konutlarda yaşayanları tespit edecek. Böylece kentle ilgili tüm bilgilere ulaşılabilecek, kim nerede yaşıyor, kent genelindeki bina, nüfus sayısı kaçtır, hangi yaş gruplarında insanlar var gibi her bilgi tam olarak ortaya çıkacak. Bu bilgiler bilgisayar ortamına girildikten sonra, artık şişirme nüfus, mükerrer kayıt gibi olayların önüne geçilecek. Kamu kurumlarında işi olanın, TC kimlik numarasını vermesi yetecek. Kaynakların verimli kullanımı açısından önemli bir çalışma. Düğmeye basılınca kentle ilgili her bilgiye ulaşılabilecek.'' Vali Oğuz Kağan Köksal, elde edilecek bilgilerin gizli kalacağını, kurumların sadece kendi alanlarını ilgilendiren bilgilere yetkili kişilerle ulaşabileceğini, herkesin her bilgiyi görmesinin mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.
Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürü Rıdvan Yaka da İzmir’de 1 milyon 800 bin adresin tespit edildiğini ve bu hanelerin tamamına gidileceğini söyledi. 11 ilçede çalışmaların başlatıldığını, sayım sırasında evde tek kişi dahi bulunmasının yeterli olacağını belirtti. Yaka, toplanacak bilgilerin İçişleri Bakanlığı’na bildirileceğini, ardından da imha edileceğini kaydetti. Rıdvan Yaka, ''Oluşacak ulusal adres veri tabanı, belediyelere sağlıklı planlama olanağı yaratacak. Kaçak binalar da çalışma sayesinde kayıt altına alınacak Bilgi verilmemesi durumunda 2006 yılı için 2 bin 198, 2007 yılı için de 2 bin 368 YTL ceza uygulanacak'' diye konuştu.