İki itiraza meclisten ‘ret’ kararı

İZMİR DHA

Alsancak Limanı’yla Turan arasındaki Yeni Kent Merkezi İmar Planı, Büyükşehir Belediyesi’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TCDD arasında krize neden oldu.

Vakıflar, Bayraklı’daki Adnan  Kahveci Köprüsü’nün ayakları  nedeniyle Büyükşehir’e dava açtı,  imar planına itiraz etti. TCDD’de de  yeni planla liman bağlantılı  demiryolunun, taşıt yollarıyla  kesildiğini iddia ederek itirazda bulundu. 

Çözüm bulunacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD’nin itirazındaki     konuları inceleyeceklerini, limana          giden demiryolunun önünün     tıkanmasının söz konusu olmayacağını söyledi. Kocaoğlu, altgeçit veya   başka bir yöntemle mutlaka   çözüm bulunacağını belirtti.
Kocaoğlu, Vakıflar yetkilileriyle söz konusu alanda geçmişteki bir hata  sonucu yapılan köprü nedeniyle açılan  el atma davasını çözmek için 1 yıldır görüştüklerini açıkladı, şöyle dedi:
“İki kamu kurumunun çözüm bulabileceğini sandık. Ancak bir   taraftan dava açan Vakıflar, öbür   taraftan imar istiyor. Orta yol bulamadık. Maalesef  konu bu aşamaya geldi.”

Buca planına ret
Öte yandan meclis, Buca  Belediyesi’nin Buca Stadı ve çevresi  imar planını, park, tören ve spor   alanından yol, kavşak, meydan ve kafeterya alanı olarak değiştirilmesiyle ilgili 1/1000 ölçekli imar planını oyçokluğuyla reddetti.
Kamuoyunun Çim Meydan projesi adıyla tanıdığı projeyle ilgili olarak İmar Komisyonu Başkanı CHP’li Erkut Öcal, plan değişikliğini 1/5 bin ölçekli planla uyumsuzluğu nedeniyle reddetiklerini açıkladı. AKP Grubu ise 5 bin ölçekli  planı yapabileceklerini söyledi.

Milliyet Ege – 18.05.2008