İki günde iki büyük ihale

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TOPLU ULAŞIM PROJELERİNİ YAŞAMA GEÇİRİYOR

Bugün Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında 6. etabın; yarın da yarım kalan Üçyol-Üçkuyular metro hattının ihalesi gerçekleştirilecek

ERTAN GÜRCANER (yeni asır – 05.03.2007)

İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımda iki büyük ihaleyi peş peşe gerçekleştirecek.
Büyükşehir Belediyesi, bugün Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında 6. etabın; yarın da yarım kalan Üçyol-Üçkuyular metro hattının ihalesini gerçekleştirecek.
Belediye, İzmir Banliyö Sistemini Geliştirme Projesi'nde 6. etabı oluşturan ihale ile Ata Sanayi, Mavişehir, Şemikler ve Bayraklı İstasyonu ile Bayraklı Karayolu Üstgeçidi'nin yapımı için de start vermiş olacak. Yarın yapılacak ihale ile de Bayındır İnşaat firmasının içine düştüğü darboğaz nedeniyle yarım bıraktığı 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Üçkuyular metro hattında ikinci ihale için adım atılacak.

İnşaat yarım kaldı
Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği Üçyol-Üçkuyular metro hattında geri sayım başladı. İhale Büyükşehir'in Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından yarın gerçekleştirilecek.
Belediye encümen salonunda saat 14.00'da yapılacak ihalede firmalar yarım kalan hattın tekrar yapımı için teklif verecek. İhale komisyonu firmaların tekliflerini değerlendirecek. Komisyonun uygun bulduğu teklif, Başkan Kocaoğlu tarafından da onaylandıktan sonra açıklanacak.

Hedef 2008 yılı
Firma, sözleşme yapmaya davet edilmeden önce itiraz için yasal sürenin dolması beklenecek. İhale sonucuna itiraz olmaması halinde belediye, en uygun teklifi veren firma ile sözleşme imzalayacak. Sözleşmenin imzalanmasının ardından 5 gün içinde firmaya yer teslimi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 1 yıl kaybettiren Bayındır İnşaat'ın yarım bıraktığı metro hattı için çalışmalar yeniden başlayacak. Üçyol-Üçkuyular arasındaki 5.5 kilometrelik hattaki çalışmalar 2008 yılı sonuna doğru tamamlanıp metro hattı devreye girecek.

4.5 kilometrelik bölüm bitirilecek
Büyükşehir Belediyesi'nin yarın ihalesini yapacağı 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Üçkuyular metro hattında güzergah boyunca 6 istasyon yer alacak. Fahrettin Altay, Güzelyalı, Poligon, Göztepe, Hatay ve İzmirspor istasyonlarından oluşacak olan hattın yaklaşık 1 kilometrelik tünel bölümü daha önce ihaleyi kazanan Bayındır İnşaat tarafından açılmıştı. İhaleyi alacak olan firma geriye kalan 4.5 kilometre uzunluğundaki hattı ve güzergah boyunca yer alacak olan 6 istasyonun yapımını gerçekleştirecek.

Programdaki güzergahlar
*Üçyol-Buca DEÜ Kampus hattı 11 kilometre uzunluğunda olacak. Söz konusu hatta Bozyaka, Cennetoğlu, Şirinyer, Buca Belediye, Buca Stadı, Buca Koop ve DEÜ Kampus istasyonları yer alacak. Şirinyer'de hat Aliağa Menderes Hattı ile de çakışacak. Üçkuyular-DEÜ Hastanesi hattı yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda olacak. Hat boyunca Fahrettin Altay, Balçova, Kipa ve DEÜ Hastanesi istasyonları yer alacak.
*Bornova Halkapınar-Otogar metro hattı 4.5 kilometre uzunluğunda olacak. Halkapınar'daki aktarma istasyonundan Kamil Tunca Bulvarını yer altından izleyerek otogara gidecek olan hatta Çamdibi, Altındağ ve Otogar istasyonları yer alacak. Projesi çizilen hattın yapımı kaynak bulunması halinde gerçekleştirilecek.

Bornova'ya yeni plan
Yarın gerçekleştirilecek olan Üçyol Üçkuyular Metro hattı ihalesinin ardından 12 Mart'ta da Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez hattının ihalesi gerçekleştirilecek. Toplam uzunluğu 3.3 kilometre olacak olan hatta Ege Üniversitesi, Evka-3 ve Bornova Merkez olmak üzere 3 durak yer alacak. Büyükşehir Belediyesi bu hattı da öz kaynaklarıyla hayata geçirecek.