İki farklı Çakmur!

Ertan SAYIN

Basmane'de bu kentin yüz karası olan 11 yıllık çukurumuzun tek nedeni.
Tüm uzmanların kentin gelişmesi açısından önemli bulduğu, yeni kent merkezi olarak gösterilen Alsancak-Turan arasındaki 550 hektar alana, 2006'dan beri açtığı davalarla çivi çaktırmayan kişi. Çoğu kimseye göre kentin baş belası. Kimilerine göre unutulmaya yüz tutan adını davalarla gündemde tutmayı seçen biri. Kendisine göre ise kentin geleceğini korumaya çalışan Don Kişot.
Yüksel Çakmur'dan söz ettiğimiz anlamışsınızdır. Hatırlarsanız, kentin geleceğine sahip çıktığını iddia eden o Çakmur, 1989-94 yılları arasında aynı kentin belediye başkanıydı. Bakın, bugün halkın malını, kamu yararını savunduğunu öne sürerek yaptıklarını haklı göstermeye çalışan aynı Çakmur, belediye başkanlığı döneminde neler yapıyor. Bozuk plak gibi sürekli 'rant' diyor, 'peşkeş' diyor.

MEYDANA BİNA
Otoyoldan Urla'ya doğru giderken Güzelbahçe ayrımını geçer geçmez kafanızı sağa çevirdiğinizde dağın tepesinde yeşil yeşil villalar görürüsünüz. 'Rant' kelimesini dilinden düşürmeyen Çakmur vermiştir oradaki o çirkinlik abidesi imarı.
İki kelimesinden biri 'peşkeş' olan Çakmur, tarihi Konak Meydanı'nı da az kalsın İtalyanlara galeria yapmak için veriyordu. Güzelim meydana dev alışveriş binasını dikmek için kolları sıvadığında, karşı çıkanlara 'karafatmalar, hamam böcekleri' diyen ve tazminata mahkum olan da oydu. İki de bir 'kamu yararı' diyen aynı Çakmur, Konak Meydanı'nı mahvedecek projesinin 'Kat karşılığı inşaat sözleşmesi sonucu ticari amaçlı özel mülk yaratılmasının kamu yararına ve mevzuatına aykırı' denilerek iptal olduğunu ne çabuk unuttu.
Basın Sitesi'nde Tatari ailesine ait arazinin 1986 yılında yapılan imar planına seçime 3 ay kala değiştirip 500 konut çıkacak alanda 900 konuta izin vererek 'kişiye özel rantın kralını yaratan kendisi değil miydi? Gaziemir'de Gazi Kent Kooperatifi'ne mevzi imar planıyla iltimas geçen de yine Yüksel Çakmur'du.
Tutturmuş bir 'kamu malı' edebiyatı.
Ölene kadar başkanı olduğu Ege Sağlık Vakfı'nı belediye başkanı olduğu dönemde kurarken alınan tıbbi cihazların parası nereden çıkmış bir söylese ya…

YEŞİL ALANLAR
Kamu malı kendisi için önemliydi de Balçova'da bir zamanlar belediyeye ait şimdi ise Ekonomi Üniversitesi kampusu olan Grand Plaza Oteli'ni Air Tur'a hangi şartlarla vermiş, ne kadar kira almış bir anlatı verse ya…
En ilginci de 11 yıllık çukurumuzun yegane nedeni olan Çakmur'un kendi döneminde o alanı 1/5000'lik planla Otel ve kongre merkezi yapması ve 1980'li yıllardaki planda 5 olan emsali değiştirmemesi.
Madem halkın malını korumak sosyal demokratlık, neden o zaman 20 dönümlük alanı belediye başkanıyken park yapmamış, imar planını otel ve kongre merkezi olarak 5 emsalle bırakmış?
Hadi bir anlatı verinsin de bilelim.
Yeni kent merkezine de 'rant' diye, 'yeşil alan yok' diye itiraz ediyor. O bölgenin planlarının 1982 ve 1984 yılında yapıldığını, o dönemdeki 1/1000'lik imar planlarında yükseklik serbest, emsalin ise 3.5 olduğunu bilmiyor mu? O plana göre Tepekule Kongre Merkezi'nin yapıldığından haberi yok mu?
Sadece parsel büyüklüklerinin değiştirildiği emsalin aynı kaldığı yeni plana bugün 'rant veriyorlar' diye bağıracağına, belediye başkanıyken o bölge için neden gereğini yapmamış bir söylese ya
Görüyorsunuz ya, şimdi 'rant' diyen, kenti koruduğunu iddia eden Çakmur ile belediye başkanı Çakmur arasında dağlar kadar fark var.
Allah'tan New York'ta yaşamamış. Onun bugünkü kafasıyla dünyanın gökdelen yoğunluğu en fazla olan şehrindeki Manhattan hiç olamazdı.
Eminim, Amerika'yı Çakmur'dan koruyan Allah, gün gelir bu kenti de kurtarır.

 

Kaynak: Yeni Asır – 27.12.2010