İki ay içinde devredilecek

WHAPOA-EİB KONSORSİYUMU'NUN ALDIĞI ALSANCAK LİMANI'NDA HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Önceki gün 1 milyar 275 milyon dolara satılan limanda gerekli yatırımların gerçekleşmesiyle kapasite de artacak

MURAT ŞAHİN-RİFAT BAŞARAN -Yeni Asır 05.05.2004{nomultithumb}

Önceki gün açık artırmayla 1 milyar 275 milyon dolara Hutchison-Whampoa-Global-EİB Limaş konsorsiyumu tarafından işletme hakkı alınan İzmir Alsancak Limanı'nın 2 ay içinde konsorsiyuma devredileceği belirtildi. Siyasette yaşanan karışıklığa rağmen, limanın beklenenin üzerinde bir fiyatla satılması ekonomideki istikrarın göstergesi olarak değerlendirilirken, Liman-İş Sendikası'nın özelleştirmenin iptali için dava açacak olması da soru işareti yarattı.

Bundan sonraki süreç
Öte yandan, yetki devrinin 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimler nedeniyle ertelemeli gerçekleşme olasılığı da endişe yaratıyor. İhalede satış işlemi, Rekabet Kurulu'nun görüşü alındıktan sonra,
komisyonun nihai kararı, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayına sunulacak. ÖYK'nın onayının ardından, ihale lehine sonuçlanan teklif sahibi ile sözleşme imzalanacak ve görüş alınmak üzere Danıştay'a gönderilecek. Danıştay görüşünü takiben İdare, alıcı ve TCDD arasında sözleşme imzalanacak ve İzmir limanı 49 yıl süreyle alıcının işletimine verilecek.
Dosyanın eksiksiz olarak Rekabet Kurulu'na gitmesi durumunda Rekabet kurulu Haziran ortalarında görüşünü belirtecek. Bu nedenle dosyanın ÖYK'ya ancak seçim sürecinde gideceği belirtiliyor. Seçimden sonra yeni kurulan hükümetin ÖYK üyelerini belirlemesinin zaman alacağı ve bu nedenle satışın uzayabileceği endişesbi yaşanıyor.

Zaman kaybetmeyelim
EİB Limaş Başkan Vekili Eli Alharal, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin limanın devrinin 2 ay içinde gerçekleşeceğini söylediğini belirtti. Karar ihaleyi alan Whampoa-Hutchison-Global-EİB Limaş yöneticilerini mutlu ederken, limanı kullanan Egeli sanayiciler de devir ile birlikte kısa süre içinde yatırımların başlamasını istiyor.
Alharal, Liman-İş Sendikası'nın da davasının bağlayıcı olacağını sanmadığını kaydetti. Limanda yapılacak yatırımların belli olduğunu öncelikli yatırımlardan başlamak üzere yaşanan sıkıntıların çözüleceğini açıklayan Alharal, "Hangi yıl ne yatırım yapılacak belli. Biz de bu doğrultuda yatırımları gerçekleştireceğiz. Limanın kapasitesi daha da artacak. Mevcut işçilerin çıkarılması söz konusu değil. Kapasite artacağı için istihdam daha da artacak. Bu konuda çalışanların içi rahat olsun" diye konuştu.
İzmirli işadamlarının ortak olduğu Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan da ihaleyi alan konsorsiyuma başarılar dilerken, İzmir'e yeni bir liman kazandırmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. EİB Limaş Başkan Vekili Eli Alharal ise yatırım programının belli olduğunu ve devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından hemen çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Sorunlar çözülecek
Türkiye'nin en büyük konteyner limanlarından biri olan Alsancak Limanı'nda şartname gereği, yatırımların 5 yıl içinde tamamlanması gerekiyor. Yaklaşık 150 milyon dolar tutacak yatırımların tamamlanmasıyla İzmir Limanı Yunanistan'ın Pire Limanı ile rekabet eder hale gelebilecek. Körfezin derinleştirilmesi yatırımı ile özellikle büyük tonajlı gemilerin İzmir Limanı'na gelmesi sağlanırken, rıhtımın uzatılması ve konteyner depolama alanlarının genişletilmesi ile limanın kapasitesinin en az 3 kat oranında artırılacağı dile getiriliyor.

Büyümede sıkıntı
Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan, özelleştirmenin İzmir'e hayırlı olmasını dilerken, bu işten en çok devletin kazançlı çıktığını vurguladı. Ertan, ihalede hesaplarının üzerinde olmasına rağmen 1 milyar 230 milyon dolara kadar çıktıklarını ancak sonrasında çekilmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Ertan, "Hutchison patron şirketi olduğu için liman ihalesinde sonuna kadar gitti. En yüksek fiyatı verdi ve limanı aldı. Şartnamede büyüme alanlarının da sınırlı olması nedeniyle ben liman kapasitesinin 3-4 kat artırılacağını zannetmiyorum. Alan konsorsiyuma başarılar diliyorum. Kazanan İzmir olacaktır" dedi.

Yeni liman çalışması
Ortakları arasında liman hizmetleri konusunda Türkiye lideri olan Arkas'ın yer aldığına işaret eden Ertan, Arkas'ın tecrübe ve bilgi birikimi ile İzmir'e yeni bir liman kazandırmak için çalışmalara başladıklarını vurguladı. Alternatif yerlerin bulunduğunu, bu alanlar üzerinde çalışma yapacaklarını anlatan Ertan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin dış ticareti sürekli artıyor. Bir süre sonra Alsancak Limanı'nın kapasitesi artsa bile dış ticarete yetmesi mümkün görünmüyor. Biz de liman özelleştirmesi için kurduğumuz şirketin yeni bir liman kazandırmasını istiyoruz. Bu konuyu ortaklarımızla paylaşacağız. Onların görüşleri doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz."

 

Sendika iptal davası açacak
İhalenin teklif verme süresinin uzatılmasının ihaleyi şaibeli hale getirdiğini belirten Liman-İş Sendikası Başkanı Raif Kılıç, Mersin Limanı ihalesini kazanan PSA-Akfen Grubu'nun, yasal olarak Alsancak Liman ihalesine giremeyeceğini, buna karşın açık artırmaya katıldığını belirtti. Limanın ucuza satıldığını dile getiren Kılıç, şöyle konuştu: "İzmir Limanı'na verilen 1 milyar 275 milyon doların çok yüksek bir rakam olduğunu söylemek süreci çarpıtmaktır. Kamuoyundan gizlenen İhale Şartları Belgesi'nde limanın şu anda kullanılmayan sahalarının farklı amaçlarla da kullanılmasına olanak sağlayan düzenlemeler mevcuttur. Sendikamız hukuka aykırı olduğunu düşündüğü İzmir Limanı özelleştirme ihalesini de en kısa sürede yargıya götürecek ve gerek yasal gerekse meşru bütün haklarını kullanacaktır."