Kesintisiz ulaşımda büyük bir adım daha

Büyükşehir Belediyesi, İzmir-Aydın güzergahındaki trafiği rahatlatacak 3. alt geçit için de düğmeye bastı

  Gaziemir Akçay Caddesi’ndeki trafik sorununu büyük ölçüde çözecek Sarnıç ve Tansaş köprülü kavşaklarının  yapım çalışmaları sürdürülürken,  ESBAŞ  köprülü kavşağının yapım ihalesi de 16 Ekim 2007’de  gerçekleştirilecek… İzmir’in ana güzergahlarında ulaşımı rahatlatıp kesintisiz trafik akışını sağlamak amacıyla projeler geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Akçay Caddesi’nde inşa etmeye başladığı Sarnıç ve Tansaş köprülü kavşaklarının ardından, aynı cadde üzerindeki 3. geçit olan ESBAŞ köprülü kavşağının da yapım ihalesini gerçekleştirecek. 16 Ekim’de yapılacak ihalenin  sonuçlanmasının  ardından  başlayacak yapım çalışmalarının, 240 gün içinde tamamlanması hedefleniyor.İki şeritli yol
Otoyol kavşağı ile Adnan Menderes Havaalanı arasındaki güzergahta inşa edilmeye başlanan Tansaş ve Sarnıç  köprülü kavşakları gibi,  ESBAŞ  köprülü kavşağı  da  İzmir ve Aydın’a gidiş geliş yönlerinde mevcut yolun altında yer alacak. Aydın ve İzmir kent merkezi yönündeki geliş-gidişler iki şeritli olacak.  Böylece transit yol yeraltına alınarak, kent merkezi ile Aydın istikametinde kesintisiz  ulaşım sağlanmış olacak. Yeraltı geçitlerinin üstünde ise Akçay Caddesi’nden karşıdan karşıya geçişler için kavşaklar  ve yaya geçitleri oluşturulacak. Ayrıca caddenin her iki tarafında da iki şeritli yan yollar yapılacak.
İhaleye çıkılıyor
Gaziemir Tansaş Alt  Geçişi yaklaşık 680, Sarnıç Yer altı  Geçişi  750, ihalesi yapılacak olan  ESBAŞ alt geçidi ise 425 metre uzunluğunda olacak. Öte yandan  Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında  yapımı  süren ESBAŞ İstasyonu  yanında   bir aktarma merkezi  oluşturulması için de  proje çalışmaları sürüyor. Yine   ESBAŞ karşısında Akçay Caddesi’ni dik kesen sokak üzerinde,  raylı sistemin  geçtiği bölgede  kesintisiz trafik akışı için  karayolu üst geçidi oluşturulacak. Bu üst geçit için de proje çalışmaları tamamlandı ve ihale aşamasına gelindi.  
Trafik sorunu çözümlenecek
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  toplu ulaşımı Aliağa-Menderes Raylı Sistemi ve metro projeleri  gibi  çağdaş sistemlerle çözerken, İzmir’in ana güzergahlarındaki trafik problemlerini de  alt ve üst geçitlerle çözmeye kararlı olduklarını söyledi. Aliağa-Menderes Projesi kapsamında da 80 kilometrelik hat boyunca çok sayıda karayolu alt-üst geçidi inşaatının devam ettiğine dikkati çeken Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Anadolu Caddesi ile Akçay Caddesi üzerinde  alt-üst geçitler inşa etmeyi planlamıştık. Bunların ilk ikisinin inşaatına başladık. ESBAŞ önünde inşa edeceğimiz köprülü kavşağın ihalesini gerçekleştiriyoruz. Büyük Çiğli, Egekent ve Harmandalı kavşaklarına inşa edeceğimiz alt geçitlerle, o bölgede de kesintisiz ulaşım sağlamış olacağız. Planladığımız alt-üst geçit inşaatları tamamlandığında, Çanakkale-Aydın güzergahında trafik akışı, sinyalize ışıklara takılmadan kesintisiz sağlanmış olacak.”

yenigün – 04.10.2007{nomultithumb}