Kesintisiz ulaşım için 4 alt ve üst geçit daha

 

 

Akıncılar, Ülkü Sineması, Ulukent ve Şemikler’de 4 hemzemin geçit kaldırılarak yerlerine karayolu alt ve üst geçit daha yapılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi için toplam 17 hemzemin geçidi kaldırarak yerine alt ve üst karayolu geçitleri yapıyor. Alt ve üst geçitlerden Sarnıç Karayolu Üst Geçidi ile Gediz Karayolu Alt Geçidi inşaatları tamamlanıp hizmete alınırken, 4 noktada ise imalatların devam ettiği açıklandı. Yetkililer, 3 geçidin projelerini hazırlandığını,   2’sinin yapım, 2’sinin de proje ihalesini gerçekleştirildiğini son bir hafta içinde de 4 geçidin daha proje ihalelerinin yapıldığını belirttiler.
Geçtiğimiz  Şubat ayında,  Karşıyaka 6026 Sokak’taki hemzemin geçidin kaldırılması ve karayolu trafiğinin  kesintisiz olarak alt geçitten  gerçekleştirilmesi için  yapım ihalesi gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi; Akıncılar geçidi için 27 Mart’ta, Ülkü Sineması  geçidi için 28 Mart’ta, Ulukent geçidi için  30 Mart’ta, Şemikler geçidi için de 2 Nisan 2007’de proje ihalesi yaptı.  İhalelerin sonuçlanmasının ardından yüklenici firmalar 60 gün içinde projeleri tamamlayarak belediyeye teslim edecek.
Tamamlanan işler
Aliağa-Menderes Raylı Sisteminin Geliştirilmesi Projesi 1. etap işleri arasında yer alan Sarnıç Karayolu üst geçidi ve Gediz Karayolu alt geçitlerinin inşaatları tamamlanarak ulaşıma açıldı. Harmandalı, Evka 5 ve Büyük Çiğli geçitleri için projeler hazırlandı. 6026 Sokak’ın yapım ihalesi gerçekleştirildi.  Aliağa Menderes Raylı Sistem 6. etap işleri arasında yer alan Bayraklı Karayolu alt geçidinin yapım ihalesi 5 Mart’ta gerçekleştirildi. 5. etap işleri arasında yer alan Adliye Karayolu üst geçidi ile Gaziemir Karayolu alt geçidinin yapım çalışmalarına başlandı ve imalatlar planlandığı gibi sürüyor. 4. etap işler arasında yer alan Kemer ve İnkılap Karayolu alt geçidinin de yapımına başlandı ve imalatlar planlandığı gibi sürüyor. Köy Hizmetleri ve ESBAŞ geçitleri için de proje ihalesi yapıldı.
Yenigün – 07.04.2007