‘Kepçem yok’ mazeret değil

Ertan SAYIN 

Türkiye, kaçak yapı cennetidir.
Hemen hemen her ilimizde binlerce projesine aykırı yapılmış ya da hiç projesi olmadan inşa edilmiş kaçak bina vardır.
Kaçak binalara bir de gecekonduları ilave ettiniz mi sayılar on binlere ulaşır.
İşin ilginci belediyeler de o binaların kaçak olduğu bilir.
Bilinenlerin tümüyle ilgili olarak mutlaka belediye encümenlerinde işlem yapılmış, mühürlenmiş ve de yıkım kararı alınmıştır.
Çünkü, bir belediye başkanın kaçak yapıya göz yumması suçtur.
Suçlu olmamak için evrak üzerinde kaçak yapı için her türlü işlem yapılır ama genelde verilen yıkım kararı uygulanmaz.
Nedeni ise belediye yıkım için ekipmanı olmadığını söyler dışarıdan yıkım hizmeti almak için ihale açar.
Ne hikmetse ülkede hiç bu yıkım ihalelerine giren olmaz.
Uzun süredir böyle yasaya karşı feyk atılıyordu.
Artık yasaya karşı feyk atma, arkadan dolanma dönemi bitti.
Çünkü, Yargıtay 4. Ceza Dairesi, daha önce hakkında makine ekipman eksikliği nedeniyle yıkım yapmayan bir belediye başkanı hakkında verilen beraat kararını bozarak cezalandırılmasını istedi.
Bu kararı dikkate alan Danıştay da artık 'kepçesi olmadığı için yıkım yapamayan' belediye yetkililerinin İçişleri Bakanlığı'nca verilen 'yargılanmalılar' kararlarına yapılan itirazları reddetmeye başladı.
Bunun son örneği de Çiğli Belediyesi'nde yaşandı.
İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ağustos ayında, başta ölen Belediye Başkanı Ensari Bulut olmak üzere, Başkan Yardımcısı Muharrem Aslan, Fen İşleri Müdür Vekili İbrahim Özmen, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Boray Akar, Yapı Kontrol Şube eski Şefi Vural Kaynarca ve memur Tanju Sözen hakkında soruşturma yaptı.
Başkan Bulut ve 5 belediye çalışanı için, Evka 2 ve Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi'ndeki 920 dubleks konuttan 211 tanesinin kaçak kat çıkıp ilave yaptıklarını belirlemelerine rağmen yıkmadıkları gerekçesiyle yargılanmalarına karar verdi.
Başkan Ensari Bulut vefat edince hakkındaki karar düştü ancak diğer 5 belediye çalışanı Danıştay'a itiraz edip İçişleri Bakanlığı'nın kararının kaldırılmasını istediler.
Danıştay 1. Dairesi de Yargıtay'ın kararına dayanarak 'Kepçem yok' mazeretini gerekçe olamayacağını belirterek yıkım yapmayan 5 belediye çalışanının itirazının reddine karar verdi.
3 ay önce verilen karara göre şimdi beş belediyeci yargılanacak.
Daha önemlisi, kaçak yapılara işlem yapıp yasalar karşısında kurtulduğunu sanan ama yıkmayarak göz yuman belediye başkanları ve çalışanları artık adımlarını daha dikkatli atacak.
Çünkü, yasalar artık feyk yemiyor.

Kaynak: Yeni Asır – 22.07.2010